archiwum
 • Katalog elbląskich fonogramów (1974-2016)

  Druga część „Katalogu elbląskich fonogramów” obejmuje m.in. albumy, kompilacje, remiksy, koncerty, nielegale oraz teledyski zarejestrowane w latach 1974-2016 przez około 156 elbląskich wykonawców (lokalnie i na wyjeździe) z różnych gatunków muzycznych, wydane głównie przez profesjonalne firmy fonograficzne. W przyszłości katalog jako rozdział dyskograficzny będzie dodany do czwartej części książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Obecnie katalog jest dostępny w formie cyfrowej (PDF). Polecamy! 

  czytaj więcej
 • Elbląska fonografia w XX i XXI wieku

  „Elbląska fonografia w XX i XXI wieku” jest uaktualnieniem tekstu „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” opublikowanym w styczniu 2016 r. w Roczniku Elbląskim, t. 26, wydanym przez wydawnictwo Wilk Stepowy, Bibliotekę Elbląską im. Cypriana Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Elblągu. W nowym opracowaniu przeczytamy o początkach elbląskiej fonografii na przykładzie zakładów fonograficznych funkcjonujących w latach 60. i 70. XX wieku oraz o nowych firmach w których wydawali albumy elbląscy muzycy. Tekst jest wstępem do publikacji drugiej części „Katalogu elbląskich fonogramów 1973-2013” wydanego w 2013 r.

  czytaj więcej
 • Pracownie Pocztówek Dźwiękowych

  Artykuł „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” to historia prywatnych manufaktur fonograficznych wydających papierowe i winidurowe pocztówki dźwiękowe opisana na przykładzie ogólnopolskich i elbląskich firm z lat 60. i 70. XX wieku występujących m.in. pod szyldami: „Pracownia Pocztówek Dźwiękowych”, „Nagrywanie Dźwięku na Pocztówkach”, „Studio Nagrań Dźwiękowych”, „Studio Nagrań Dźwiękowych na Pocztówkach”, „Pracownia Nagrań Pocztówkowych”, „Pracownia Kart Dźwiękowych”, „Pocztówki Dźwiękowe”, „Studio Nagrań Listów i Pocztówek Dźwiękowych”, „Studio Listów Dźwiękowych”, „Nagrania Dźwięku na Pocztówkach”, „Zakład Wytwórczo-Usługowy Wyrób Pamiątek i Pocztówek Udźwiękowionych”, „Studio Nagrań”, „Wyrób Pocztówek Dźwiękowych”, „Nagrywanie Pocztówek Dźwiękowych”, „Dźwiękowe Pocztówki”, „Zakład Wytwórczy Artykułów z Tworzyw Sztucznych”, „Wytwórnia Pocztówek Dźwiękowych”, „Udźwiękawianie Pocztówek”.

  czytaj więcej
 • Łączyło nas Radio Bis/Plus 102,3 MHz

  „Łączyło nas Radio Bis/Plus 102,3 MHz” – Duchowość, Informacje, Muzyka, Kultura, Publicystyka. Artykuł opisujący historię Katolickiego Radia Diecezji Elbląskiej został sporządzony na podstawie wywiadów z pierwszymi dziennikarzami stacji, archiwum Radia Bis/Plus i Diecezji Elbląskiej. Opisano m.in. ramówki z lat 1995-1999, cykliczne audycje, dziennikarzy, sprzęt emisyjny oraz płytotekę stacji.

  czytaj więcej
 • Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM

  „Głos spikera rozlegał się wszędzie, płynął z otwartych okien mieszkań, słychać go było w każdej kafejce, restauracji, biurze. W latach 90. Radia EL słuchali wszyscy, bo Radio EL było przebojem letniego sezonu w Elblągu i okolicach gdy debiutowało w 1992 roku” – Tekst popularnonaukowy „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM” opisujący 22 lata funkcjonowania Radia EL Elbląg w latach 1990-2012 został sporządzony na podstawie relacji członków pierwszego zarządu Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, wspomnień pierwszych dziennikarzy i współpracowników studia z ul. Łączności 3 i z 1 Maja 2, na podstawie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej prasy oraz materiałów archiwalnych Radia EL i Radia Gdańsk.

  czytaj więcej