archiwum

Aktualności

5 lat "Muzycznego Elbląga" !!!

1 marca 2007 roku miała miejsce premiera witryny archiwum cyfrowego "Muzyczny Elbląg", które postawiło sobie za cel spisanie historii elbląskich zespołów od 1945 r. Na przestrzeni pięciu lat szata graficzna witryny zmieniała się kilkakrotnie. 1 marca 2012 r. mija dokładnie 60 miesięcy od upublicznienia pomysłu, który narodził się całkowicie spontanicznie w 2005 r. Poniżej przedstawiamy wywiad który popełniliśmy na życzenie Elbląskiego Portalu Młodzieżowego "Młody Elbląg". Zapraszamy do lektury!


Portal MlodyElblag.pl: Pięć lat temu na mapie elbląskich witryn internetowych pojawiła się swoista nowość – Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Jest Pan zadowolony z efektu jaki do tej pory udało się osiągnąć?

 

Krzysztof Bidziński: Jestem zadowolony, bowiem udało się zrealizować 99 % założonych postanowień o których zamarzyłem w 2005 r., a więc: strona, książka, płyta oraz film który co prawda ostatecznie nie ukazał się ale były przeprowadzone ciekawe wywiady z animatorami kultury, które zostały wyemitowane w Internecie. Warto przypomnieć zrealizowane pomysły oraz ludzi odpowiedzialnych za ich produkcję.

 

Dzięki współpracy z instytucjami, mecenasami kultury np. z Centrum Sztuki Galeria EL – Jarosław Denisiuk (kilkakrotny sponsor plakatów przy płycie i książce), Piotr Grdeń wykonał okładkę, plakat, Maciej Olewniczak – mastering, Agencja Reklamy „Flusso” Michała Grajewskiego wsparła pomysł finansowo przy druku okładek. Z kolei Edward Mołodziejko z „E.M. Consulting”, który wyraził chęć kontynuowania pomysłu -  (kaseta pierwotnie ukazała się dzięki inicjatywie Marka Nowosada w 1994 r.), był obok mnie jednym z głównych filarów inicjatywy pełniąc rolę sponsora i wydawcy kompilacji „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2”, która ukazała się w 2009 r.

 

W styczniu 2010 r. dzięki stypendium Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz współpracy z Rafałem Gruchalskim (były redaktor naczelny tygodnika „Nasz Elbląg”), Michałem Grajewskim, Martą Karaś (CS Galeria EL) oraz Aleksandrą Nogą i Maciejem Mateją doszło do publikacji książki elektronicznej „Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010”.

 

We wrześniu 2010 r. ponownie z Edwardem Mołodziejko z „E.M. Consulting”, Centrum Sztuki Galeria EL (współpraca z Piotrem Grdeniem), Polskim Radiem Pomorza i Kujaw (współpraca z Mirosławem Worobiejem przy masteringu), wydaliśmy kompilację z zespołami z Warmii i Mazur pt. „Muzyczna Warmia i Mazury”. Warto podkreślić, że jest to kompilacja pionierska bowiem nie było wcześniej tak obiektywnej płyty prezentującej muzykę z jednego województwa.

 

W styczniu 2011 r. dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny oraz przychylności byłej Naczelnik Wydziału Kultury – Bożeny Sielewicz, ukazała się książka w wersji tradycyjnej „Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010” w limitowanym nakładzie 500 sztuk. Warto dodać o wykonaniu przez Janusza Kozaka, nauczyciela z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym ciekawej ulotki, mini plakatu. Następnie w styczniu 2012 r. dzięki wcześniejszemu (czerwiec 2011) stypendium otrzymanego od Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego wraz z informatykami ze Studia Reklamy „Blueboard” oraz pomocy „Xis’a” powstała w sieci chyba już piąta odsłona, witryny „Muzyczny Elbląg”, której obecny kształt bardzo mi się podoba.

 

„Sukces” archiwum cyfrowego „Muzyczny Elbląg”  jest poniekąd wspólnym dziełem ludzi zaangażowanych w realizacje poszczególnych pomysłów.

 

Portal MlodyElblag.pl: Skąd pomysł na stworzenie takiej witryny?

 

Krzysztof Bidziński: Zawsze interesowała mnie tematyka elbląskiej historii muzycznej i w końcu postanowiłem spróbować rozwikłać zagadkę „Jak grali w 45?”, analizując przeszłość muzyczną Elbląga. Chciałem zadać również kres tezie, że elbląskie zespoły „amatorskie” nic nie znaczą i liczą się tylko formacje proponowane przez instytucje. Nie od dziś wiadomo, że życie muzyczne Elbląga to nie tylko Szkoła Muzyczna - chociaż wielu jej absolwentów grało i gra w zespołach muzycznych poza szkołą. Obraz muzyczny miasta kształtują w głównej mierze, a co najmniej na równi z instytucjami, formacje całkowicie niezależne od ram dydaktycznych danych placówek, wywodzące się z potrzeb muzykowania pasjonatów. Należało w końcu spisać większość grup i upublicznić je celem konfrontacji dokonań na linii amator – zawodowiec.

 

Portal MlodyElblag.pl: Dziś Muzyczny Elbląg to nowa odświeżona witryna, wydana jakiś czas temu pozycja książkowa oraz audycja w elbląskim radiu? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

 

Krzysztof Bidziński: Spodziewać się możemy systematycznej aktualizacji strony oraz wydania w 2015 r. drugiej części „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej 1945-2015” chociaż nie ukrywam, że czaję się na zbadanie okresu od 1237 do XXI w.  Wiem, że to trochę szalony pomysł ale tylko rzeczy niezbadane oddziaływają na moją wyobraźnię, motywując mnie do działania i jeśli uda się pozyskać fundusze to być może powstanie książka opisująca okres muzyczny od średniowiecza do współczesności. Jeśli jesteśmy już przy Radiu EL, to jestem zadowolony z pięcioletniej współpracy. Audycje przeprowadzone z Krzysztofem Jaworskim oraz koncerty i wywiady były zacne. W latach 2007-2012 w audycji "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" zrealizowaliśmy ponad 200 audycji, odwiedziło nas ponad 70 grup, a w tym soliści, animatorzy kultury oraz prezenterzy z innych stacji radiowych.

 

Portal MlodyElblag.pl: Jakie jest Pana największe marzenie odnośnie Muzycznego Elbląga?

 

Krzysztof Bidziński: Chciałbym aby strona funkcjonowała w sieci i docierała do jak największej liczby czytelników.

 

Portal MlodyElblag.pl: Muzyczny Elbląg jest, jak czytamy na stronie, prywatnym archiwum muzycznym, a na co dzień jakiej muzyki Pan słucha? 

 

Krzysztof Bidziński: Wszystkiego co kładzie mnie na kolana powodując nostalgię.

 

Portal MlodyElblag.pl: Pana zdaniem, na jakim poziomie jest dziś elbląski rynek muzyczny biorąc pod uwagę to co było kiedyś a jest dziś?

 

Krzysztof Bidziński: Obecnie muzycy mają nieograniczony dostęp do dobrego sprzętu muzycznego. Technologia poszła tak na przód, że nie problemem jest dzisiaj kupić sobie godny sprzęt i dzięki Internetowi promować się na świecie. Zapomniałbym ... najpierw trzeba zrobić porządny materiał i zaciekawić nim publiczność, która wylansuje dany zespół do miana „gwiazd” – oczywistość. Nie mamy „rynku muzycznego” bo ile elbląskich grup zaistniało komercyjnie w Polsce? Jest za to masa zdolnych ludzi, którzy dzięki ciężkiej pracy osiągają pewne sukcesy. Koncertują, wydają własnym sumptem płyty oraz istnieją w mediach, danych środowiskach artystycznych. Poziom muzyczny elblążan zawsze był wysoki. Wielu muzyków obecnie gra w różnych zespołach nie tylko w Polsce realizując się zawodowo.


Portal MlodyElblag.pl: Dziękujemy za rozmowę.

 

 

Wywiad przeprowadzony przez redakcję www.mlodyelblag.pl 29 lutego 2012 r. 

 

 

- Z okazji 5 lecia witryny archiwum cyfrowego „Muzyczny Elbląg”, Krzysztof Bidziński oraz Edward Mołodziejko z „E.M. Consulting” ufundowali 10 płyt dla czytelników portalu „Młody Elbląg” – „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2” oraz „Muzyczna Warmia i Mazury”.

 

  • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

    Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

    czytaj więcej
  • Jogurtowa kooperacja

    Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu MORS UG

    Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

    10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

    czytaj więcej
  • Inter-Skomens

    Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

    czytaj więcej