archiwum

Aktualności

„Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945 – 2010” Recenzja

Wydanie wersji elektronicznej „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” 1945 – 2010 we wrześniu 2009 roku stało się faktem, a równocześnie wydarzeniem ważnym ze względu na dotkliwy brak materiałów o charakterze edukacji muzycznej i  możliwościach udostępnienia - nagrań demonstracyjnych, ciekawych biogramów   indywidualnych muzyków, historii regionalnych zespołów muzycznych, chórów i instytucji o charakterze wytwarzania i kreowania wartości kulturotwórczych....


Sam autor tych zbiorów Krzysztof Bidziński, jest aktywnym twórcą i instrumentalistą (gitarzysta, członek zespołów „Corrosion”, „Worm”, „Dachau”, "Silence" obecnie „Plankton”). Doskonale więc orientuje się  w trendach i eksperymentalnych poczynaniach muzycznych grup młodzieżowych, ale także opisuje działalność Klubów Muzycznych, Elbląskiego Zespołu Pieśni i Tańca, chórów akademickich i szkolnych (Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu, Chór Redemptoris i inne). Ponadto opisuje miejsca koncertów i występów plenerowych (Amfiteatr - Park Dolinka), zasłużone i aktywnie wciąż działające instytucje kulturalne, takie jak Centrum Sztuki - Galeria El, Biblioteka Elbląska czy Centrum Spotkań  Europejskich, sięgając do ich przeszłości i źródeł działalności kulturalnej (El Klub Jazzu Tradycyjnego, Festiwale Jazzowo-Bluesowe, Warsztaty Muzyki Elektronicznej).

                

Jednakże ewentualna publikacja książkowa, a szczególnie jej wydanie encyklopedyczne wymagałoby większej skrupulatności i poszerzenia zasobów zawartej w niej wiedzy (autor prowadzi systematyczne publikacje na tematy muzyczne w „Naszym Elblągu”), pozbycia się wszelkich wątpliwości i znaków zapytania, stosowania pełnych nazw zespołów i unikania w treści slangu młodzieżowego. Pomimo tych stwierdzeń i uwag, samo zamierzenie jest szczytne i godne poparcia, gdyż stanowi nieodłączny element życia społeczno-kulturalnego w naszym mieście i regionie.


         

MIECZYSŁAW LENCKOWSKI – Ukończył Filologię Polską w Uniwersytecie Gdańskim, zajmując się w swojej pracy magisterskiej badaniami nad twórczością Witolda Gombrowicza. Obecnie pracuje w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 5 - 7. Wydał m.in. trzy tomiki wierszy. Jest członkiem Bractwa Języka Polskiego (Confraternitas Linquae Polonicae) i powstałego niedawno Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów.

 

  • Encyklopedia w Radiu Malbork 90,4 FM

    Zapraszamy we wtorek (30.04) od godz. 19:00 do słuchania audycji "Z innej bajki" w Radiu Malbork 90,4 FM w której m.in. wywiadu telefonicznego na temat elbląskiej sceny muzycznej i książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” udzieli Krzysztof Bidziński. Zostaną zaprezentowano nagrania elbląskich wykonawców. W programie także: roots, reggae, punk, rock, hardcore, ska i muzyka alternatywna. Audycja trwa dwie godziny (19-21). Prowadzenie i realizacja: Grzegorz 'leoN' Nowaliński i Robert 'robak' Parafiniuk. Radia słuchaj także w sieci www.radiomalbork.fm. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Rudź Przemysław Mieszko

    Urodzony w 1976 roku w Elblągu. Obecnie mieszka w Gdańsku. Ukończył wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. Jest pracownikiem Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Członek stowarzyszenia ZPAV.

    czytaj więcej