archiwum

Aktualności

Elbląskie Archiwalia Muzyczne – wystawa

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu oraz Archiwum Cyfrowe www.muzycznyelblag.pl zapraszają na wernisaż multimedialnej wystawy „Elbląskie Archiwalia Muzyczne”, który odbędzie się 20 stycznia o godz. 17 w „Galerii Na Schodach” WMBP przy ul. św. Ducha 25. Ekspozycję będzie można oglądać od 20 stycznia do 27 marca w godzinach pracy placówki. Materiały przedstawione na wystawie pochodzą z XX-XXI wieku głównie z prywatnych zbiorów Krzysztofa Bidzińskiego oraz Tadeusza Rokickiego i Pameli Jaworskiej. Wystawa będzie jedną z niewielu okazji zobaczenia na żywo przede wszystkim oryginalnych materiałów muzycznych. Serdecznie zapraszamy!


Na wystawie zeprezentowano materiały już od 1929-31 r. – płyta gramofonowa ze sklepu muzycznego Benno Bombe Musik-Haus z Elbinga, a także współczesne zbiory m.in. akcesoria ze sklepów Vidmuz, Bis-Art (lata 90.), zobaczymy fragmenty instrumentów muzycznych rozwalonych w wyniku rock and roll’owego zgiełku podczas prób czy koncertów np. pozostałości gitar, perkusji, stroiki saksofonowe czy efekty gitarowe. Oprócz tego także zdjęcia, dokumenty (Radio EL, BIS/PLUS), książki, prasę, widokówki, wizytówki, ulotki, bilety, nośniki fonograficzne (kasety magnetofonowe, płyty kompaktowe, gramofonowe, DAT-y, pocztówki dźwiękowe z elbląskich Pracowni Nagrań Dźwiękowych), plakaty koncertowe, znaczki, wpinki, kostki do gry, legitymacje służbowe, prasowe, rękopisy, dyplomy dotyczące m.in. wydarzeń jazz, big-beatowych (EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, Klub Młodzi przy ZDK „Zamech”, The Atoms, London City Stompers, Big Beat Combo).

 

Zapoznamy się z działalnością solistów, grup grunge, rockowych np. Acid Trip, Silence, Wiaterwii, metalowych: Trauma, Dar Semai, Demise, elektronicznych: Soja, Krupski, Licho, klasycznych, muzyka dawna: Chór Bel Canto, Cantata, Ryszard Skotnicki, pop-rockowych m.in. Ryszard Rynkowski, Wanda Kwietniewska, Barbara Książkiewicz oraz z dokonaniami formacji harcerskich, szkolnych na przykładzie Ilfinek, Weroniki Barszczyńskiej. 

 

W Wydziale Wspomagania Edukacji i Multimediów oraz w czytelni można także posłuchać nagrań, obejrzeć teledyski, koncerty elbląskich wykonawców oraz posłuchać fragmentów wywiadów z Radia EL przeprowadzonych w latach 90. XX wieku z Just 5, ‘NSync czy z Nickiem Cavem.

 

 

Podczas trwania wernisażu autor zaprezentuje najnowsze wydawnictwa:

 

„Elbląska Encyklopedia Muzyczna (XIII-XXI w.)” – książka wydana przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne na DVD (e-book), „Muzyczna Warmia i Mazury”, (CD) wydanie E.M. Consulting, „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2”, (CD) wydanie E.M. Consulting.

 

 

Informacje o wystawie oraz nabyciu płyt w wypożyczalni biblioteki:

http://wmbp.edu.pl/godziny-otwarcia oraz redakcja@muzycznyelblag.pl i muzycznyelblag@tlen.pl

 

 

Organizatorzy:

 

Archiwum Cyfrowe www.muzycznyelblag.pl

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu www.wmbp.edu.pl

 • Elbląskie Nagrody Kulturalne 2018

  Redaktor Elbląskiego Archiwum Muzycznego – Krzysztof Bidziński, otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Elbląg (adresowane do artystów profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy mają pomysł na zrealizowanie projektu kulturalnego i którzy swoją działalnością promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej”) na realizację wydania papierowego książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”, która także dzięki czytelnikom (jako Honorowi Wydawcy) ukaże się drukiem w 2018 roku. 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Centrum

  W marcu „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” zostanie zaprezentowana w audycji „Made in Polska” prowadzonej przez Adama Martuzalskiego w Radiu Centrum 106,4 FM w Kaliszu. Audycji słuchaj w każdy czwartek w godz. 23:00-24:00 także przez Internet. Szczegóły emisji wkrótce! 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu 2NURFM

  „Elbląską Encyklopedię Muzyczną” zaprezentowano 17 marca w „Audycji Polska” prowadzonej przez Zbigniewa Plutę i Barbarę Pieńkowską w radiu 2NURFM 103,7 FM Newcastle w Australii. Oprócz przedstawienia zarysu książki, wyemitowano także nagranie „Teraz” grupy Funky Bastardos. W innych audycjach zostaną wyemitowane również inne utwory elbląskich zespołów. Audycji słuchaj także przez Internet co dwa tygodnie w soboty, w godz. 19:00-20:00 czasu australijskiego. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu UWM FM

  Wywiad z autorem czwartego wydania multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” wraz z nagraniami Ahead – „Transowy” i Bulgoty – „Kowboj” wyemitowano 26 lutego na fali olsztyńskiego radia akademickiego UWM FM 95,9 FM w audycji „Uwierz w Muzykę” prowadzonej m.in. przez Michała Napiórkowskiego. Słuchaj stacji także w Internecie. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Akadera

  Demonic Records, Witching Hour Productions i Hertz Studio, to tylko kilka przykładów na to co łączy Elbląg z Białymstokiem. O „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie w lutym w godz. 19:00-22:00 w Radiu Akadera 87,7 FM w Białymstoku w audycji „Lekko przed zmROCKiem” prowadzonej przez Konrada Sikorę. Audycji słuchaj także przez Internet.

  czytaj więcej