archiwum

Aktualności

Promocje i Piramidy

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza 22 listopada na godz. 18 do Biblioteki Elbląskiej na Koncert Donacyjny połączony z wręczeniem stypendiów „Promocje 2017”. Wystąpi także zespół Piramidy. Wstęp wolny.


Koncert zatytułowany „Mickiewicz  unplugged”, to opowieść o wielkiej miłości, namiętności  i zdradzie. Historie, którymi Adam Mickiewicz żył wieczorami i jest to przede wszystkim znakomita, muzyczna podróż. MICKIEWICZ UNPLUGGED… I DWA NORWIDY – to akustyczny koncert składający się z tekstów Adama Mickiewicza, które zostały tak dobrane, by zabrzmieć bardzo współcześnie.

 

Zespół „Piramidy” stara się pokazać Mickiewicza nie jako poetę, który jest tylko symbolem, pomnikiem i autorem „Pana Tadeusza”, ale jako kogoś kto potrafił pisać o miłości najpiękniej na świecie! Jest czasem wesoło i humorystycznie, czasem nostalgicznie, czasem do wspólnego pośpiewania z publicznością, czasami tanecznie, czasem nawet wzruszająco. Usłyszymy kilkanaście najbardziej znanych wierszy Adama Mickiewicza, jak np. „Do M***”, „Sen”, „Przed wichrami i szronem”, „Dwa słowa”, „Romantyczność”, „Nieznajomej – dalekiej”, „Zaloty”, „Stepy akermańskie”, „Pchła i rabin”, „Żona uparta” i wiele innych, a całość uzupełniają dwa utwory Cypriana Kamila Norwida: „Bo nie jest światło by pod korcem stało” i „Tęskno mi Panie”.

 

Zespoł „Piramidy” wystąpi przed elbląską publicznością w składzie: Piotr Kajetan Matczuk (śpiew, gitara akustyczna, instrumenty klawiszowe), Piotr Augustynowicz (banjo, gitara akustyczna), Tomasz Imienowski (gitara basowa), Dawid Lipka (trąbka), Tomasz Paszko (perkusja). Dorobek zespołu PIRAMIDY stanowią 4 oficjalnie wydane płyty oraz koncerty w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m. in. w Berlinie, w Monachium, w Kolonii, w siedzibie Dowództwa NATO w Brunssum (Holandia), w Hadze, w Genewie w Szwajcarii, w Vianden w Luksemburgu czy we Frankfurcie. PIRAMIDY akompaniują także w różnych projektach teatralnych z czołówką polskich aktorów, m.in. stanowią zespół Krzysztofa Tyńca (Teatr Ateneum w Warszawie).

 

Info. ETK.

 • Promocje i Piramidy

  Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza 22 listopada na godz. 18 do Biblioteki Elbląskiej na Koncert Donacyjny połączony z wręczeniem stypendiów „Promocje 2017”. Wystąpi także zespół Piramidy. Wstęp wolny.

  czytaj więcej
 • Boxi

  Właściwie Mariusz Rudzki urodzony w Elblągu. Przygodę muzyczną rozpoczął w 2001 r. w elbląskich składach Patriotik Wspólnota, Progres i 834 (Osiem Trzy Cztery) z którymi wydał kilka "nielegali". Ze składem Patriotik Wspólnota (później Progres) w skład którego wchodzili również: Kaczor, Zając i Cieplak nagrali osiem luźnych numerów. W 2002 r. powstało 834 w składzie "Boxi" i "VNM", później do składu doszli producenci bitów "Denver" i "Bober".

  czytaj więcej
 • Liryczne trzaski i szumy

  To, że w Elblągu mamy różnorodnych wykonawców inspirujących się dokonaniami m.in. sceny songwriterskiej, gdzie dominującą rolę odgrywa minimalizm wykonawczy w postaci śpiewu i gitary akustycznej z wykorzystaniem m.in. elektronicznych ambientowych podkładów czy instrumentów klawiszowych nie powinno nikogo już dziwić. Jednym z takich wykonawców jest Ada Krawczuk występująca pod pseudonimem Lili Liliana, która do tej pory wydała własnym sumptem dwa autorskie materiały pt. „Szczaw” i „Bezśnieże” (EP) zawierające nagrania w „minimalistycznym stylu, pozornie delikatne, a jednak nie mogące – wbrew pozorom – rozpaść się, z minuty na minutę podnoszące nastrój”, które są dostępne na CD i cyfrowo.

  czytaj więcej
 • Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2, RG, NCK, 2017, (CD)

  Dwupłytowy album „Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2” zawiera nagrania zrealizowane w radiowym studiu w latach 2014-2015. Jak powiedział jeden z producentów koncertów – Kamil Wicik: „kompilacja miała z jednej strony promować zespoły trójmiejskie, a z drugiej strony ma pokazywać naszą działalność” (radiogdansk.pl). Świat jest mały, a muzyczny jeszcze mniejszy, czego przykładem jest zawarcie na krążku sporo elbląskiej krwi wydanej przez Dominika Bukowskiego, Marcina Gawdzisa, zespół Etna Kontrabande zawierający w składzie Marcina „Siekiera” Siekierkę znanego m.in. z elbląskiego Peaceful Cooperation, ale na płycie nie usłyszymy jego gry oraz zespół Sounds Like The End Of The World.

  czytaj więcej
 • Dyskografia Depeche Mode w polskiej fonografii

  Artykuł „Dyskografia Depeche Mode w polskiej fonografii (oficjalnej i pirackiej)” przedstawia głównie historię wydawnictw Depeche Mode opisaną na podstawie działalności około 60 polskich firm fonograficznych, które wydały w latach 1989-1994 na kasetach magnetofonowych m.in. albumy, single, maxi-single, bootlegi oraz albumy solowe członków Depeche Mode, dostępne ówcześnie m.in. w elbląskich kioskach Ruchu, na rynkach, w sklepach muzycznych umiejscowionych np. w Domu Handlowym „Jantar”, Hali Handlowej „Elzam” czy w sklepach wielobranżowych. 

  czytaj więcej