archiwum

Aktualności

Stypendium dla MuzEL’a!

Miło jest nam poinformować Państwa, że redakcja muzycznyelblag.pl otrzymała w listopadzie 2013 r. stypendium od Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego z programu „Promocje” na funkcjonowanie, rozwój strony muzycznyelblag.pl, która poświęcona jest elbląskiej historii muzycznej. W imieniu swoim i użytkowników witryny, serdecznie dziękujemy za wsparcie! Warto przypomnieć, że to już drugie stypendium od ETK na rozwój strony. Obecna szata graficzna powstała w styczniu 2012 r. dzięki wsparciu ETK, Studio Reklamy „Blueboard” i „Xis-owi”, którzy cały czas wspierają akcję od strony technicznej. Dzięki!


Zrealizowane projekty, wywiady, relacje:

 

Idea strony „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”

 

Wywiad z 2007 r. przeprowadził K. Jaworski, emisja 9.09.2007 w pierwszej audycji „Muzyczny Elbląg” w Radiu EL. Ta sama treść została opublikowana przez: J. Żondłowska, Czytelnicy piszą, Jubileusz Muzycznego Elbląga, Dziennik Elbląski, nr 51 (16. 585), 29.02.2008, s. 10.

 

O książce " Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010" mówią wydawcy

T. Sulich. Elbląska Gazeta Internetowa, portEl.pl, 3.01.2011. Przedruk za zgodą autora.

   

Wywiad z autorem "EEM 45-10"

T. Sulich. Elbląska Gazeta Internetowa, portEl.pl, 3.01.2011. Przedruk za zgodą autora.

 

Zrealizowane pomysły w latach 2007-2013


 • Akordeonu Mégéjų Orkestras. Bażantarnia 2017

  Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na pierwszy koncert XX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2017 na którym wystąpi „Orkiestra Miłośników Akordeonu”. Po raz pierwszy zagrała przed 9 laty jako orkiestra szkolna przy Szkole Sztuk Pięknych w Rudominie (Litwa). Twórcą, a zarazem dyrygentem jest Bogdan Voicinovic. 

  czytaj więcej
 • Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2, RG, NCK, 2017, (CD)

  Dwupłytowy album „Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2” zawiera nagrania zrealizowane w radiowym studiu w latach 2014-2015. Jak powiedział jeden z producentów koncertów – Kamil Wicik: „kompilacja miała z jednej strony promować zespoły trójmiejskie, a z drugiej strony ma pokazywać naszą działalność” (radiogdansk.pl). Świat jest mały, a muzyczny jeszcze mniejszy, czego przykładem jest zawarcie na krążku sporo elbląskiej krwi wydanej przez Dominika Bukowskiego, Marcina Gawdzisa, zespół Etna Kontrabande zawierający w składzie Marcina „Siekiera” Siekierkę znanego m.in. z elbląskiego Peaceful Cooperation, ale na płycie nie usłyszymy jego gry oraz zespół Sounds Like The End Of The World.

  czytaj więcej
 • Dyskografia Depeche Mode w polskiej fonografii

  Artykuł „Dyskografia Depeche Mode w polskiej fonografii (oficjalnej i pirackiej)” przedstawia głównie historię wydawnictw Depeche Mode opisaną na podstawie działalności około 60 polskich firm fonograficznych, które wydały w latach 1989-1994 na kasetach magnetofonowych m.in. albumy, single, maxi-single, bootlegi oraz albumy solowe członków Depeche Mode, dostępne ówcześnie m.in. w elbląskich kioskach Ruchu, na rynkach, w sklepach muzycznych umiejscowionych np. w Domu Handlowym „Jantar”, Hali Handlowej „Elzam” czy w sklepach wielobranżowych. 

  czytaj więcej
 • Neandertal

  Grupa powstała na początku lat 90. XX wieku. Pierwsze próby odbywały się w Klubie Środowisk Twórczych „Krypta”, w Kinie Orzeł czy w WOK. W Centrum Sztuki Galeria EL zarejestrowali materiał demonstracyjny pt. „Look And Go Away”. Wkrótce nastąpiły zmiany w składzie. Zespół rozpoczął także prace nad kolejnym materiałem demonstracyjnym pt. „Full Test Of Your Head”. Po tych wydarzeniach nastąpiła kolejna zmiana w zespole, kolejne próby i szlifowanie nowego materiału pt. „Start”.

  czytaj więcej
 • Elbląska fonografia w latach 1974-2015

  W styczniu 2016 r. ukazał się drukiem „Rocznik Elbląski, Tom XXVI”, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Polskie Towarzystwo Historyczne, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida. Publikacja zawiera wiele interesujących artykułów np. „Kino w Elblągu w latach 1945-2007” Marka Andrzejewskiego oraz „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” Krzysztofa Bidzińskiego w którym przeczytamy w dość obszernym skrócie o 41-letniej historii elbląskiej fonografii na przykładzie dorobku fonograficznego rodowitych muzyków działających lokalnie i na wyjeździe. Sprawdź także uaktualnienie tekstu Elbląska fonografia w XX i XXI wieku.

  czytaj więcej