archiwum

Aktualności

Stypendium dla MuzEL’a!

Miło jest nam poinformować Państwa, że redakcja muzycznyelblag.pl otrzymała w listopadzie 2013 r. stypendium od Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego z programu „Promocje” na funkcjonowanie, rozwój strony muzycznyelblag.pl, która poświęcona jest elbląskiej historii muzycznej. W imieniu swoim i użytkowników witryny, serdecznie dziękujemy za wsparcie! Warto przypomnieć, że to już drugie stypendium od ETK na rozwój strony. Obecna szata graficzna powstała w styczniu 2012 r. dzięki wsparciu ETK, Studio Reklamy „Blueboard” i „Xis-owi”, którzy cały czas wspierają akcję od strony technicznej. Dzięki!


Zrealizowane projekty, wywiady, relacje:

 

Idea strony „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”

 

Wywiad z 2007 r. przeprowadził K. Jaworski, emisja 9.09.2007 w pierwszej audycji „Muzyczny Elbląg” w Radiu EL. Ta sama treść została opublikowana przez: J. Żondłowska, Czytelnicy piszą, Jubileusz Muzycznego Elbląga, Dziennik Elbląski, nr 51 (16. 585), 29.02.2008, s. 10.

 

O książce " Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010" mówią wydawcy

T. Sulich. Elbląska Gazeta Internetowa, portEl.pl, 3.01.2011. Przedruk za zgodą autora.

   

Wywiad z autorem "EEM 45-10"

T. Sulich. Elbląska Gazeta Internetowa, portEl.pl, 3.01.2011. Przedruk za zgodą autora.

 

Zrealizowane pomysły w latach 2007-2013


 • Boxi

  Właściwie Mariusz Rudzki urodzony w Elblągu. Przygodę muzyczną rozpoczął w 2001 r. w elbląskich składach Patriotik Wspólnota, Progres i 834 (Osiem Trzy Cztery) z którymi wydał kilka "nielegali". Ze składem Patriotik Wspólnota (później Progres) w skład którego wchodzili również: Kaczor, Zając i Cieplak nagrali osiem luźnych numerów. W 2002 r. powstało 834 w składzie "Boxi" i "VNM", później do składu doszli producenci bitów "Denver" i "Bober".

  czytaj więcej
 • Liryczne trzaski i szumy

  To, że w Elblągu mamy różnorodnych wykonawców inspirujących się dokonaniami m.in. sceny songwriterskiej, gdzie dominującą rolę odgrywa minimalizm wykonawczy w postaci śpiewu i gitary akustycznej z wykorzystaniem m.in. elektronicznych ambientowych podkładów czy instrumentów klawiszowych nie powinno nikogo już dziwić. Jednym z takich wykonawców jest Ada Krawczuk występująca pod pseudonimem Lili Liliana, która do tej pory wydała własnym sumptem dwa autorskie materiały pt. „Szczaw” i „Bezśnieże” (EP) zawierające nagrania w „minimalistycznym stylu, pozornie delikatne, a jednak nie mogące – wbrew pozorom – rozpaść się, z minuty na minutę podnoszące nastrój”, które są dostępne na CD i cyfrowo.

  czytaj więcej
 • Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2, RG, NCK, 2017, (CD)

  Dwupłytowy album „Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2” zawiera nagrania zrealizowane w radiowym studiu w latach 2014-2015. Jak powiedział jeden z producentów koncertów – Kamil Wicik: „kompilacja miała z jednej strony promować zespoły trójmiejskie, a z drugiej strony ma pokazywać naszą działalność” (radiogdansk.pl). Świat jest mały, a muzyczny jeszcze mniejszy, czego przykładem jest zawarcie na krążku sporo elbląskiej krwi wydanej przez Dominika Bukowskiego, Marcina Gawdzisa, zespół Etna Kontrabande zawierający w składzie Marcina „Siekiera” Siekierkę znanego m.in. z elbląskiego Peaceful Cooperation, ale na płycie nie usłyszymy jego gry oraz zespół Sounds Like The End Of The World.

  czytaj więcej
 • Dyskografia Depeche Mode w polskiej fonografii

  Artykuł „Dyskografia Depeche Mode w polskiej fonografii (oficjalnej i pirackiej)” przedstawia głównie historię wydawnictw Depeche Mode opisaną na podstawie działalności około 60 polskich firm fonograficznych, które wydały w latach 1989-1994 na kasetach magnetofonowych m.in. albumy, single, maxi-single, bootlegi oraz albumy solowe członków Depeche Mode, dostępne ówcześnie m.in. w elbląskich kioskach Ruchu, na rynkach, w sklepach muzycznych umiejscowionych np. w Domu Handlowym „Jantar”, Hali Handlowej „Elzam” czy w sklepach wielobranżowych. 

  czytaj więcej
 • Neandertal

  Grupa powstała na początku lat 90. XX wieku. Pierwsze próby odbywały się w Klubie Środowisk Twórczych „Krypta”, w Kinie Orzeł czy w WOK. W Centrum Sztuki Galeria EL zarejestrowali materiał demonstracyjny pt. „Look And Go Away”. Wkrótce nastąpiły zmiany w składzie. Zespół rozpoczął także prace nad kolejnym materiałem demonstracyjnym pt. „Full Test Of Your Head”. Po tych wydarzeniach nastąpiła kolejna zmiana w zespole, kolejne próby i szlifowanie nowego materiału pt. „Start”.

  czytaj więcej