archiwum

Artykuły

Fonografia pod piracką banderą

Artykuł „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994” opisuje głównie zmiany w prawie autorskim na polskim rynku fonograficznym w latach 1989-1994, jakie ustawy umożliwiły liberalny handel m.in. nośnikami fonograficznymi. Przeczytamy o stratach polskiego rynku fonograficznego, statystykach Komendy Stołecznej Policji i Głównego Inspektoratu Celnego w akcjach przeciwko piratom, a także o sprzedaży kaset magnetofonowych i płyt kompaktowych na targowiskach miejskich w Elblągu i Warszawie. Jaki najczęściej repertuar zachodni kopiowali piraci i jak walczyły z nimi legalne firmy fonograficzne. Uzupełnieniem tekstu, nie do końca historycznego problemu, są wywiady m.in. z pracownikiem ZAiKS-u (prawo, umowy), piratem fonograficznym z lat 90. (nielegalne kopiarnie, rynek zbytu) oraz wypowiedzi wydawców m.in. na temat obecnej sytuacji fonograficznej nie tylko w Polsce.


Tytuł artykułu „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994” różni się treścią zawartą w książce „Polskie firmy fonograficzne (1899-2016)” w której znajduje się podobnie zatytułowany rozdział.

 

K. Bidziński, „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 13. Wydanie: 23.02.2015.

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

 

Hologram pochodzi z okładki kasety: Björk – „Selmasong”, (Polydor, Universal Music Polska). Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

 

 • Elbląskie Nagrody Kulturalne 2018

  Redaktor Elbląskiego Archiwum Muzycznego – Krzysztof Bidziński, otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Elbląg (adresowane do artystów profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy mają pomysł na zrealizowanie projektu kulturalnego i którzy swoją działalnością promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej”) na realizację wydania papierowego książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”, która także dzięki czytelnikom (jako Honorowi Wydawcy) ukaże się drukiem w 2018 roku. 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Centrum

  W marcu „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” zostanie zaprezentowana w audycji „Made in Polska” prowadzonej przez Adama Martuzalskiego w Radiu Centrum 106,4 FM w Kaliszu. Audycji słuchaj w każdy czwartek w godz. 23:00-24:00 także przez Internet. Szczegóły emisji wkrótce! 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu 2NURFM

  „Elbląską Encyklopedię Muzyczną” zaprezentowano 17 marca w „Audycji Polska” prowadzonej przez Zbigniewa Plutę i Barbarę Pieńkowską w radiu 2NURFM 103,7 FM Newcastle w Australii. Oprócz przedstawienia zarysu książki, wyemitowano także nagranie „Teraz” grupy Funky Bastardos. W innych audycjach zostaną wyemitowane również inne utwory elbląskich zespołów. Audycji słuchaj także przez Internet co dwa tygodnie w soboty, w godz. 19:00-20:00 czasu australijskiego. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu UWM FM

  Wywiad z autorem czwartego wydania multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” wraz z nagraniami Ahead – „Transowy” i Bulgoty – „Kowboj” wyemitowano 26 lutego na fali olsztyńskiego radia akademickiego UWM FM 95,9 FM w audycji „Uwierz w Muzykę” prowadzonej m.in. przez Michała Napiórkowskiego. Słuchaj stacji także w Internecie. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Akadera

  Demonic Records, Witching Hour Productions i Hertz Studio, to tylko kilka przykładów na to co łączy Elbląg z Białymstokiem. O „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie w lutym w godz. 19:00-22:00 w Radiu Akadera 87,7 FM w Białymstoku w audycji „Lekko przed zmROCKiem” prowadzonej przez Konrada Sikorę. Audycji słuchaj także przez Internet.

  czytaj więcej