Z tekstu popularnonaukowego „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015” dowiemy się o rozwoju radiofonizacji w Elblągu po II wojnie światowej, o działalności elbląskich urządzeń nadawczych emitujących audycje publicystyczno-muzyczne w radiowęźle miejskim (Poczta Polska, PZŁ Elbląg), radiowęzłach zakładowych w spółdzielniach pracy (Wolność, Polmo, Elsin), w Radio Studio (Radiowa Agencja Młodych) w Zakładach Mechanicznych „Zamech”, w radiowęźle zakładu Telekomunikacji Polskiej S.A. (ul. Polna 18), radiowęzłach szkolnych (m.in. II LO, ZSB, Radio Veto FM) czy w instytucjach resocjalizacyjnych (radiowęzeł Aresztu Śledczego). Przeczytamy o działalności krótkofalowców „Biesy” z Harcerskiego Ośrodka Łączności Chorągwi Elbląskiej, o historii Radia EL, Radia Bis/PLUS oraz o filiach Polskiego Radia Gdańsk, Olsztyn i ESKA Elbląg.
Opisano również tematykę audycji, składy redakcyjne, zarządy, sprzęt studyjny, transceivery, repertuar, listy przebojów elbląskich, ogólnopolskich i światowych wykonawców prezentowanych w elbląskich stacjach, współpracę środowiskową radia w latach 60. i 90., np. z muzykami (Szagidewicz z grup Szejtlandy, Astry) czy z animatorami (Cejrowski, Puckowski z EL Klubu Jazzu Tradycyjnego przy Galerii EL, Gryfy, koncerty big-beatowe Elbląg - Krynica Morska - Toruń), a także chronologiczny spis stacji radiowych słyszalnych w Elblągu za pomocą odbiorników radiowych i telefonów komórkowych. W tekście znajdują się także autorskie wywiady, cytaty oraz obszerne przypisy umożliwiające dalszą pracę twórczą zainteresowanym tematem.
Tekst został opracowany m.in. w oparciu o prasę lokalną, ogólnopolskie czasopisma muzyczne (Brum, Tylko Rock, Metal Hammer, Morbid Noizz, Machina), Instytut SMG/KRC Poland Media/Millward Brown SMG/KRC, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Archiwum Diecezji Elbląskiej, Archiwum Radia EL oraz był konsultowany m.in. z pracownikami elbląskich stacji radiowych.
K. Bidziński, „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”, Elbląg 2015, s. 18. Wydanie: 4.01.2015.
Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl
Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej