archiwum

Artykuły

PEGAZ – Spółdzielczy Dom Kultury

Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” funkcjonował w latach 1976-1981 w byłym kościele Heilige-Leichnam-Kirche (Bożego Ciała) przy ul. Robotniczej, który po drugiej wojnie światowej został zniszczony. Kościół zbudowano w XV wieku w miejscu drewnianej kaplicy, którą w 1400 r. zniszczył pożar, następnie został przebudowywany i rozbudowywany w XVII i XIX wieku. W latach 70. XX wieku na odbudowę byłego kościoła złożyły się elbląskie spółdzielnie pracy. Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” miał szeroką ofertę kulturalną. Działały sekcje artystyczne np. fotograficzna, malarska czy szachowa. Odbywały się m.in. imprezy choinkowe, bale sylwestrowe, spotkania autorskie, wystawy, koncerty oraz wieczory tematyczne np. Zaduszki Jazzowe.


Występowały także m.in. lokalne zespoły amatorskie i zawodowe z różnych gatunków muzycznych, a także przyjezdni artyści np. Andrzej Zaucha, Helmut Nadolski, grupy Babsztyl i Ossian. W wyniku przemian politycznych na mocy porozumień pomiędzy władzami kościoła, a Solidarnością rozpoczęto przejęcie SDK „Pegaz” na rzecz kościoła. W 1981 r. doszło do strajku w „Pegazie”. Obecnie funkcjonuje tam Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

 

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl

 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

  10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej
 • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

  W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

  czytaj więcej