archiwum

Artykuły

Polska prasa muzyczna w zarysie

Publikacja popularnonaukowa „Polska prasa muzyczna w zarysie” opisuje pod kątem historycznym m.in. kilkanaście najważniejszych drukowanych czasopism i fanzinów muzycznych ukazujących się od lat 50. XX wieku, oddziałujących na słuchaczy zainteresowanych nie tylko polską sceną muzyczną. Tekst zawiera informacje o wydawcach, składach redakcyjnych, nakładach, zmianach cenowych oraz o zawartości tematycznej.


Na bazie czasopism pochodzących ze zbiorów autora niniejszego tekstu m.in.: Magazynu Muzycznego – Jazz, Jazz Forum, Non Stop, Na Przełaj, Tylko/Teraz Rock, Bravo, Popcorn, Thrash’em All, Metal Hammer, Morbid Noizz, Vox Mortiis Magazine, Novum Vox Mortis, Mystic Art, Metal Jeers Zine, XL, Brum, Machina, Plastik, Techno Party, Twój Blues, Muza, Miks, Muzyk, Estrada i Studio, Gitarzysta, Basista, Perkusista, Korek, Arlekin i Gazeta Punkowa został przedstawiony zarys działalności polskiej prasy muzycznej nawiązujący do krajowego rynku fonograficznego.

 

W opisie nacisk został położony na przedstawienie tematyki wybranych magazynów muzycznych, które pomimo, że nie różniły się zbytnio formą przekazu, zawierały zróżnicowane informacje narzucone specjalizacją.

 

 

K. Bidziński, „Polska prasa muzyczna w zarysie”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 21. Wydanie: 20.01.2015.

 

  

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej