archiwum

Recenzje

„Gdynia w Stereo”, Bliza, 2010, (CD)

Pomysłodawcą kompilacji „Gdynia w Stereo” (Bliza, 2010), jest Adam Kamiński, wydawcą Kwartalnik Artystyczny „Bliza” (płyta nie na sprzedaż, do nabycia jedynie z kwartalnikiem w 2010 r.), realizacja całości Michał Miegoń, muzyk grup m.in. Kiev Office, Marla Cinger, The Shipyard. W Polsce wykonano już wiele takich kompilacji promujących miasto albo region. 


Ukazały się np. „Świeża Krew” – wydana przez Kąpielisko Morskie, Sopot w 1994 r., prezentująca trójmiejskie zespoły rockowe. Ta kompilacja zainspirowała elbląskich dziennikarzy (Nowosad, Cimaszkiewicz z Radia EL) aby wraz z Edkiem Mołodziejko (Heaven) wydać w 1994 r. elbląską składankę „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” (Heaven). Jej druga część w innej ekipie producenckiej ukazała się w 2009 r. (E.M. Consulting). Inne kompilacje: „Muzyczna Warmia i Mazury” (E.M. Consulting, 2010), „Dźwięki Ełku” (UM Ełk, ECK, 2010). Według Michała Miegonia „Gdynia w Stereo”, nawiązuje do składanek „Gdynia” (Tonpress, 1987) oraz „Fala II” (Polton, 1988) prezentujących Trójmiejską Scenę Alternatywną.

 

Ucieszyłem się gdy w 2010 r. trafiłem, całkiem przypadkiem na kompilację „Gdynia w Stereo” prezentującą gdyńską scenę muzyczną i to w ciekawym – jak się okazało, wydaniu. Składanka zawiera nagrania 19 grup zróżnicowanych stylistycznie. Warto wymienić kilka z nich, np.: Karol Schwarz All Stars (elektroniczne reggae) oprowadzające nas po dzielnicach Chylonia, Cisowa, Obłuże, Redłowo – co tam się dzieje? Dalej mamy: Miss Hapen (dla mnie emocjonalny rock), Enchantia (reggae), Kiev Office (alternatywa, rock, eksperymenty), Timmy and The Drugs (punkowy), Deep Blue Dive (zjawiskowa elektronika), Broken Betty (rock, punk), Trans-syberia (eksperyment, industrial, psychodelia), Madseed (hard core, rock), The Bottle Caps (dance, punk, electro clash), Disorient (rock, punkowe szanty), Konrad Sas (drum and bass). 

   

Niektórych rozpiętość gatunkowa szokuje i odpycha, a dla mnie rewelacja! Dzięki takim zabiegom, można wyrobić sobie poniekąd zdanie o regionie, pomimo nie ukazania wszystkich gatunków muzycznych. Alternatywa alternatywą ale nawet disco, rap, pop czy jazz może nią być, a tego tutaj brak. Pomimo niuansów, składanka jest godną pozycją wydawniczą i polecam ją zainteresowanym gdyńską muzyką, lecz bądźcie czujni. Tego jest znacznie więcej! 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 

 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

  10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej