archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Statek Matka”, Nasiono Records, CD, 2014

Tak się zdarzyło, że prawie wszystkie nuty spod szyldu kijowskiego biura mieszczącego się w Gdyni pochłaniane są przeze mnie bez zmartwienia co w przypadku niektórych produkcji ze stajni Nasiono Records nie jest wcale takie proste, bowiem niektóre wydawnictwa blokują mnie literacko dźwiękowym szaleństwem stąd kilka publicystycznych zwłok. 


„Statek Matka” (68 pozycja w katalogu Nasiona) przypłynął przedpremierowo (24.10.2014 premiera w klubie Desdemona) do mnie w odpowiednim momencie. Czuję powiew, może nie do końca świeżości nowych dźwięków (czy w ogóle jest jeszcze taka możliwość?), ale nie o to chodzi, nie oczekuję tego od Kiev Office. Oni już dawno mnie kupili. Dobrze że i tym razem nie zawiedli. Najlepsze momenty na płycie to m.in. „Biała sierść” (narkotykowe, wpada w klimaty Apteki), „Bulwar/molo” (melancholia ze wspaniałą ulotnością) oraz Girls From Rewa, Boys From Hel” (à la Sonic Youth chociażby z nastrojowej „Washing Machine”) za dysonansowy – chociaż zdecydowanie za krótki – rozemocjonowany instrumentalny dialog, który brzmieniowo tląc się od początku, w połowie utworu eksplodował transowością niczym triphopowy „Ideal” z repertuaru Kelli Ali (ex-Sneaker Pimps). Uwielbiam takie dźwiękowe kontrasty o tej porze roku! Oczywiście polecam.

 

 

K. Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 23.10.2014

 • Nie wyrzucaj wspomnień!!! Przekaż dla nas!

  Ostatnio otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od ludzi nie wiedzących co zrobić z pamiątkami m.in. po działalności muzycznej dziadków, rodziców czy znajomych (Elbing/Elbląg), a jednak szkoda im je wywalić na śmietnik albo przenieść do piwnicy. Także informujemy, że przyjmujemy m.in. kopie oraz oryginały wszelkich materiałów po elbląskich muzykach i instytucjach kultury, domach kultury, klubach, kawiarniach, salach koncertowych itp. począwszy od danych, zdjęć, kronik, prasy, plakatów, nagrań z prób i koncertów, po instrumenty, akcesoria muzyczne czy szyldy.

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

  10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej