archiwum

Recenzje

MARLA CINGER – „Congs”, Produkcja, dystrybucja: Klub „Ucho”, 2009, (CD)

Ale co my tu mamy? Solowa płyta Joanny Kucharskiej „Congs” na co dzień m.in. basistka grupy Kiev Office, chociaż tak jak i reszta składu gra na wielu instrumentach w różnych konfiguracjach z grupami ze stajni Nasiono Records. Nie będę ukrywał, że do płyt nagranych przez kobiety podchodzę z ostrożnością ale być może uprzedzenia są zbędne, bowiem Kucharska zaciekawiła mnie nie tylko tekstami ale i muzycznie (w składzie mamy doświadczonych muzyków z którymi nie nagrywa się raczej złej muzyki, sprawdźcie ich dyskografie). Jest minimalizm, nie ma ścian dźwięku. Jest za to lirycznie, przestrzennie, akustycznie, smaczki elektroniczne (ale nie w stylu Palsecam). 


Odbiorca ma wiele opcji na interpretację tekstów i raczej o to powinno w nich chodzić. Nie są „banalne”, bywają komiczne jak otaczająca nas rzeczywistość. „Autobus”, „Wielki Karaczan”, „Maj”, „Rower” – jeden z ciekawszych fragmentów: „Co to za bzdura zupełnie jak film Skurcza. Nie chcę Twoich bułek chociaż w brzuchu burczy. To na szczury trutka. Co to za bzdura, skąd tutaj ta burza? Nic nie mówisz ale chmurę masz dużą. Czy Ty mnie kochasz?”

 

Jest dwuznacznie. Kucharska kokietuje, intryguje, bawi się słowem...ale to dobrze wszak jest kobietą, ja tego oczekuję, niekoniecznie w sypialni ale i na koncercie. Pamiętacie PJ Harvey? Właśnie! Kucharska wstaje z łóżka, kręci się po domu, szykuje na uczelnię, jeździ po mieście rowerem, autobusem... i powstaje „Congs”.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 • Kolędowe Jazz Do It w Zakrzewie

  15 grudnia o godz. 17 w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo” zabrzmią jazzowe wersje kolęd w wykonaniu grupy Jazz Do It w składzie: Małgorzata Szarek (śpiew), Mariusz Gęgotek (piano), Marcin Gawdzis (trąbka), Andrzej Zielak (kontrabas), Krzysztof Narodowski (perkusja). Wstęp wolny. Zapraszamy!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej
 • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

  W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

  czytaj więcej
 • Elbląskie Nagrody Kulturalne 2018

  Redaktor Elbląskiego Archiwum Muzycznego – Krzysztof Bidziński, otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Elbląg (adresowane do artystów profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy mają pomysł na zrealizowanie projektu kulturalnego i którzy swoją działalnością promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej”) na realizację wydania papierowego książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”, która także dzięki czytelnikom (jako Honorowi Wydawcy) ukaże się drukiem w 2018 roku. 

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Centrum

  W marcu „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” zostanie zaprezentowana w audycji „Made in Polska” prowadzonej przez Adama Martuzalskiego w Radiu Centrum 106,4 FM w Kaliszu. Audycji słuchaj w każdy czwartek w godz. 23:00-24:00 także przez Internet. Szczegóły emisji wkrótce! 

  czytaj więcej