archiwum

Recenzje

„SAMPLER VOL. 1”, Nasiono Records, 2010, (CD)

„Muzyczny gang” tak określił Nasiono Records jego założyciel Karol Schwarz. Kompilację „Sampler vol.1” prezentującą dorobek wydawnictwa otwiera Karol Schwarz All Stars z nagraniem „Looking for...” nagrane w 2007 r. dla nieistniejącego Salut Records. „Looking for...” to transowa elektronika emitująca trzaski, szumy. Monotonne gitarowe brzmienia niczym mantra, hipnotyzują. Na wyjście z eksperymentalnego szału otrzymujemy Asię i Koty. „Hazy Morning” to nastrojowa akustyczna gra ze zjawiskowym śpiewem coś w klimatach Sary Jaffe („Swelling”) lub Evi Vine („In This Moment”) – ten sam melancholijny minimalizm zawierający akustyczne brzmienia oraz ambientowe smaczki.


Kiev Office w „Zapomnij już teraz” oczyszcza atmosferę i w indie rockowej zwiewności wprowadza melodyjne fluidy z wieloznacznym tekstem. Datadisk i ich „Aceton Girl” to znowu romans z eksperymentalną, przemysłową elektroniką. Dronowa transowa melodia i mechaniczne frazy budują spięciowy nastrój. Chwilę relaksu proponuje Borys Kossakowski, instrumentalną grą na fortepianie w „Waking Up”, która doskonale miksuje się z Towarami Zastępczymi serwującymi „Lunę”. Poetycka forma (fantastyczny nastrój) utworu z klubowym, jazzowym podkładem przez melorecytację nawiązuje trochę do klimatu proponowanego przez duet Świetlicki & Ostrowski. Mirna Ray – „Shvitayo” (zjawiskowo spokojne), Folder – „I Wish” śpiewa Joanna Kuźma (...) pięknie ulotne. Szelest Spadających Papierków – „Heino Live”, industrialnie przesterowane dronowe ambicje,  dźwiękowy ból. Efektvol – „Reducer” to elektronika w stylu Kraftwerk czy Jean Michel Jarre. Te brzmienie synteazatora... hmm całkiem znane i lubiane barwy.

 

Reszta samplerowskich utworów proponowanych przez Bartłomieja Wołyńca, Popsysze, Prawatt, Dub Zespół, Marlę Cinger – „Mózg” (z płyty „Congs) czy Szybkie Banany są utrzymane w podobnej konwencji. „Sampler vol. 1” zawiera brzmienia eksperymentalne, nu-jazzowe, alternatywne, elektroniczne, hipnotyczne, industrialne, akustyczne... uff, czego tam nie? Popu? Ależ przecież jest! „Przemycił” go Popsysze. A więc różnorodność. Samplera nie polecam bojącym się zmian. W sprzedaży są już nowe, warte uwagi produkcje.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl,  5.08.2013

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej