Ponad 170 zespołów opisanych na podstawie wspomnień muzyków i materiałów archiwalnych i 104 nagrania muzyczne do przesłuchania to efekt pięcioletniej pracy Krzysztofa Bidzińskiego nad stworzeniem „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej 1945-2010”. Cel był prosty – ocalić od zapomnienia lokalnych artystów i muzyków.
– Wszyscy piszą historie Elbląga w różnych dziedzinach [ostatnio powstała nawet historia „tramwajowa” – przyp. red.], w tej akurat nie było. Można było znaleźć jedynie fragmentaryczne informacje z wcześniejszych lat w kronikach elbląskich, w związku z tym widzieliśmy potrzebę takiej pracy. Wsparliśmy tę inicjatywę finansowo w ramach programu stypendialnego „Promocje”, który od lat prowadzi Elbląskie Towarzystwo Kulturalne przy pomocy Urzędu Miejskiego – mówiła podczas dzisiejszego spotkania promującego wydawnictwo Danuta Mańkut, prezes ETK.
Elbląska Encyklopedia Muzyczna obejmuje okres 65 lat. Krzysztof Bidziński z pasją zajmował się tym tematem przez 5 lat. Niejeden elblążanin będzie się dziwował, „że też mu się chciało” poświęcić tyle czasu i energii na opisywanie wzlotów i upadków ok. 170 zespołów i grzebanie w archiwach. Warto dodać, że nieodłącznym elementem tworzenia nietypowej encyklopedii były również spotkania z muzykami, którzy dostarczali mu materiały i nagrania. Natomiast dzięki pracy w Radiu EL przy prowadzeniu audycji muzycznej Bidziński miał kontakt z muzykami. Wszystkie te działania zaowocowały powstaniem 136-stronicowej encyklopedii, na razie w wersji elektronicznej, a docelowo w tradycyjnej formie książkowej. Jednak zanim to nastąpi, materiał zostanie uzupełniony z pomocą muzyków, których zabrakło w publikacji, gdyż nie do każdego można było dotrzeć.
– Ten materiał, nawet jeśli nie objął wszystkich, to jest to początek. Może być uzupełniany, ale jest zrobiony pierwszy krok. Myślę, że to krok we właściwym kierunku i będzie kontynuowany – mówi Danuta Mańkut.
– Muzycy poparli ten projekt. Myślałem, że jak zobaczą młodego chłopaka, to nie będą chcieli się otworzyć przed nim. A tu pan Janusz Jędrzejewski, już nieżyjący, chwalił mnie i dawał namiary na nowych ludzi oraz motywował, żeby to dalej robić – wyznał podczas spotkania autor encyklopedii.
To ciekawa i warta uwagi inicjatywa, gdyż otwiera drzwi do badań nad elbląskim środowiskiem muzycznym. Może stanowić materiał do dalszych badań i poszukiwań, a w przyszłości, kto wie, może zostanie opublikowana w wersji książkowej.
Agnieszka Jasionowska PortEL.pl 2010-01-06
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej