Wydanie wersji elektronicznej „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” 1945 – 2010 we wrześniu 2009 roku stało się faktem, a równocześnie wydarzeniem ważnym ze względu na dotkliwy brak materiałów o charakterze edukacji muzycznej i możliwościach udostępnienia - nagrań demonstracyjnych, ciekawych biogramów indywidualnych muzyków, historii regionalnych zespołów muzycznych, chórów i instytucji o charakterze wytwarzania i kreowania wartości kulturotwórczych....
Sam autor tych zbiorów Krzysztof Bidziński, jest aktywnym twórcą i instrumentalistą (gitarzysta, członek zespołów „Corrosion”, „Worm”, „Dachau”, "Silence" obecnie „Plankton”). Doskonale więc orientuje się w trendach i eksperymentalnych poczynaniach muzycznych grup młodzieżowych, ale także opisuje działalność Klubów Muzycznych, Elbląskiego Zespołu Pieśni i Tańca, chórów akademickich i szkolnych (Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu, Chór Redemptoris i inne). Ponadto opisuje miejsca koncertów i występów plenerowych (Amfiteatr - Park Dolinka), zasłużone i aktywnie wciąż działające instytucje kulturalne, takie jak Centrum Sztuki - Galeria El, Biblioteka Elbląska czy Centrum Spotkań Europejskich, sięgając do ich przeszłości i źródeł działalności kulturalnej (El Klub Jazzu Tradycyjnego, Festiwale Jazzowo-Bluesowe, Warsztaty Muzyki Elektronicznej).
Jednakże ewentualna publikacja książkowa, a szczególnie jej wydanie encyklopedyczne wymagałoby większej skrupulatności i poszerzenia zasobów zawartej w niej wiedzy (autor prowadzi systematyczne publikacje na tematy muzyczne w „Naszym Elblągu”), pozbycia się wszelkich wątpliwości i znaków zapytania, stosowania pełnych nazw zespołów i unikania w treści slangu młodzieżowego. Pomimo tych stwierdzeń i uwag, samo zamierzenie jest szczytne i godne poparcia, gdyż stanowi nieodłączny element życia społeczno-kulturalnego w naszym mieście i regionie.
MIECZYSŁAW LENCKOWSKI – Ukończył Filologię Polską w Uniwersytecie Gdańskim, zajmując się w swojej pracy magisterskiej badaniami nad twórczością Witolda Gombrowicza. Obecnie pracuje w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 5 - 7. Wydał m.in. trzy tomiki wierszy. Jest członkiem Bractwa Języka Polskiego (Confraternitas Linquae Polonicae) i powstałego niedawno Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów.
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej