archiwum

Aktualności

Maszyna czy człowiek?

A gdzie dystans artystyczny? W tym momencie stał się maszyną, industrialnym odgłosem, administrującym oczekiwaniami otoczenia. Mam wrażenie, że to stało się jednocześnie częścią smutku i radości. Spogłosowana harmonijka, wygrywające melodie, woda, odgłosy bicia serca. Maszyna czy człowiek?


Performance dźwiękowy w wykonaniu francuskiego artysty Aymeric Hainaux był kolejną nietuzinkową i znaną z nieszablonowych interpretacji otoczenia sztuki, propozycją środowiska artystycznego elbląskich galerników. Ze względu na remont swojej siedziby, performance odbył się w znanym z koncertów „Old Pubie Jaszczur” na starym mieście. Ekipa Galerii EL i tym razem nie mogła zawieść. Oczywiście podróż, której po części stali się sprawcami wymagała od odbiorców cierpliwości, ponieważ doznanie zbyt dużej dawki dźwięków, których w naturalnym otoczeniu nie mogliby oczekiwać, mogłyby spowodować żal, że utracili wiele ze swojego dotychczasowego życia, a przecież nigdy nie można wrócić do stanu pierwotnego.

 

Mowa tutaj o eksperymentalno, ambientowo, industrialnej sztuce rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą ust, języka oraz krtani. Przedstawienie muzyczne w wykonaniu Aymeric Hainaux stało się intensywną próbą nawiązania dialogu muzyka z publicznością. Artysta poprzez emisję dźwiękową stał się elementem otoczenia. Wtopił się w grono ludzkie. Był nadawcą i odbiorcą. A gdzie dystans artystyczny? W tym momencie stał się maszyną, industrialnym odgłosem, administrującym oczekiwaniami otoczenia. Mam wrażenie, że to stało się jednocześnie częścią smutku i radości. Spogłosowana harmonijka, wygrywające melodie, woda, odgłosy bicia serca. Maszyna to czy człowiek? Tylko zebrana tego wieczoru publiczność miała szansę doznać czegoś więcej. Fale odbijanych od powierzchni pomieszczenia dźwięków, służące za scenografię tego przedstawienia jako jedynego instrumentarium muzyka, poprzez kolaż dźwiękowy kreowały w naszej wyobraźni konfuzję. Muzyk udowodnił to dość długim efektem, szumu wydobytego z wnętrza siebie, spotęgowanym rewerberacją. Kreowały się obrazy fabryk, krzyku robotników. Czyżbyśmy toczyli koło „Robotnika Sztuki”?

 

Dźwiękową przestrzenną namiętność co kilka minut rozbijały stateczne, zaprogramowane dźwięki otoczenia, pragnące na siłę połączyć się ze sztuką, w której mają okazję uczestniczyć. To było wołanie do artysty o pomoc. Dużo w tym spontaniczności. Z pejzażu dźwięków które tego jesiennego wieczoru przedstawił nam francuski artysta, ukazać mogły się uczucia wnętrza, wizji, egzystencji do tego na koniec dochodzi element gry ciała, który również był częścią przedstawienia.

 

Historie opowiedziane przez performatora były osobliwe. Mogły powodować, poprzez ekspresję, chwilę zwątpienia. Miłość, nienawiść tego wieczora nie miały znaczenia. To niewątpliwe uzmysłowi odbiorcy gdzie jest jego miejsce.

 

 

Krzysztof Bidziński

 

 

Opublikowany również na:  www.galeria-el.pl/news/maszyna-czy-czlowiek-aymeric-hainaux-w-elblagu.html

 

  • Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje

    20 lutego 2025 r. ukazała się na płycie kompaktowej składanka Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje Radia Elbląg (1992-2012) w nakładzie 100 egzemplarzy. Do pierwszych 30 szt. dołączono unikatową naklejkę Radio EL 92,60 FM. Na płycie usłyszycie m.in. fragmenty audycji, dżingli, miks tematycznych reklam charakterystycznych dla Radia EL oraz różne studyjne smaczki oddające ducha czasom gdy wielu z nas ustawiało na odbiorniku falę 94,10 FM.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg w Metal Hammer

    W najnowszym numerze czasopisma Metal Hammer (404/2025), przeczytacie recenzję Metal Elbląg Compilation zawierającą nagrania grup: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Pismo do zdobycia w salonach prasowych oraz w sieci. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w JazzPRESS

    W najnowszym e-magazynie JazzPRESS 1-2/2025 znajdziecie recenzję Piotra Zdunka o książce „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. W numerze przeczytacie m.in. także wywiady z Przemysławem Dyakowskim, Pauliną Owczarek i Martą Goluch. Wspomienie: Quincy Jones, Roy Haynes, Lou Donaldson oraz recenzje płyt: Pata Methenya, Michała Urbaniaka, Moniki Borzym czy Ross Bellenoit. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Teraz My, Reszta Może Poczekać, reedycja, 2024

    Po 30 latach od wydania na kasecie magnetofonowej składanki Teraz My, Reszta Może Poczekać, Elbląg '94, w grudniu 2024 r. ukazała się jej reedycja na płycie kompaktowej! Oprócz nagrań grup: Quiet, Labirynt, Laputita, Bigriss, Epic, Neandertal, Sun In The Glass, Kaptur Mnicha, Funk Jello, Trauma na kompilacji usłyszycie także wywiady z inicjatorami i wydawcami składanek Edwardem Mołodziejko, Markiem Nowosadem i Krzysztofem Bidzińskim, którzy opowiedzieli m.in. o historii powstania kompilacji z 1994 i 2009 r. Nakład wydawnictwa jest limitowany. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej