archiwum

Artykuły

Bürger Ressource (Resursa Mieszczańska)

Resursę Mieszczańską założono w 1850 roku. W latach 20. XX wieku Bürger Ressource mieściła się pod adresem Friedrich Wilhelm Platz (Plac Fryderyka Wilhelma, obecnie Plac Słowiański). Z resursą sąsiadowała Ressource Humanitas (Resursa Obywatelska). Obok Resursy Mieszczańskiej znajdowała się także Poczta (Postamt) oraz Hotel Königlicher Hof (Dwór Królewski).


W środku znajdowała się sala koncertowa, salon rodzinny oraz ogród. W resursie odbywały się m.in. koncerty abonamentowe, kabarety, bale maskowe i sylwestrowe. W czasie drugiej wojny światowej w resursie kwaterowali żołnierze Wehrmachtu. Obiekt spełniał także rolę szpitala wojskowego oraz remizy strażackiej.

 

W 1945 r. w wyniku działań wojennych resursa została częściowo zniszczona, a do lat 50. XX wieku rozebrana. Teren po Resursie Mieszczańskiej był w PRL częścią parku im. gen. K. Świerczewskiego, a obecnie Parku Planty.

 

 

Więcej informacji w najnowszym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl. Polecamy!

 
  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej