archiwum

Artykuły

EL-Klub Jazzu Tradycyjnego

Powstał we wrześniu 1962 r. i mieścił się w piwnicy (obecnie Klub Środowisk Twórczych „Krypta”) średniowiecznego klasztoru z XIII wieku, który po II wojnie światowej został w latach 60 odbudowany i przemianowany na Galerię EL obecnie Centrum Sztuki Galeria EL. Pomysł na nazwę klubu powstał podczas prac remontowych. Na wyposażenie początkowo składały się pnie drzew otrzymane od Zarządu Zieleni Miejskiej, które służyły za krzesła i stoły. Stopniowo piwnicę zapełniały przedmioty: pianino, fotele, zegar z landszaftem, szafa ze stylowymi kuflami – jeden z nich potłukł Jan Ptaszyn Wróblewski żonglując nimi. 


Pierwszą imprezą było spotkanie członków i sympatyków klubu na gawędzie pt. „Jazz tradycyjny w Anglii”, którą prowadził Janusz Puckowski z Torunia. Od stycznia 1963 r. praca w klubie stała się systematyczna. Latem członkowie „EL-Klubu” słuchali płyt oraz czytali prasę muzyczną w ogrodzie Galerii EL. Wkrótce powstał zespół muzyczny. 

 

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl