W styczniu 2016 r. ukazał się drukiem „Rocznik Elbląski, Tom XXVI”, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Polskie Towarzystwo Historyczne, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida. Publikacja zawiera wiele interesujących artykułów np. „Kino w Elblągu w latach 1945-2007” Marka Andrzejewskiego oraz „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” Krzysztofa Bidzińskiego w którym przeczytamy w dość obszernym skrócie o 41-letniej historii elbląskiej fonografii na przykładzie dorobku fonograficznego rodowitych muzyków działających lokalnie i na wyjeździe. Sprawdź także uaktualnienie tekstu „Elbląska fonografia w XX i XXI wieku”.
Tekst naukowy „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” opisuje albumy, single, maxi-single, nielegale, teledyski, kooperacje elbląskich twórców, a także muzyków „na wyjeździe” wydane przez ogólnopolskie firmy fonograficzne i metodą „zrób to sam” w ostatnich 41 latach. Zapoznamy się m.in. z twórczością Barbary Książkiewicz, Ryszarda Rynkowskiego, Wandy Kwietniewskiej, Tomasza „Tomsona” Lacha, Tomasza „VNM” Lewandowkiego, Ewy Brachun, Marcina Kłosowskiego, Jerzego Małka, Dominika Bukowskiego, Przemysława Rudzia, Piotra Krupskiego.
Przeczytamy także o dorobku fonograficznym grup: Trauma, Christ’s Flesh, Demise, Enter Chaos, Skuti Ensemble & Capella All Antico, Soja, Ahead, Funk Jello, Taukers, Nowe Życie, chórów: Cantata i Redemptoris, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz o lokalnych i regionalnych kompilacjach „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” i „Muzyczna Warmia i Mazury”.
Tekst jest aktualnym streszczeniem stanu elbląskiej fonografii opisującym przede wszystkim produkcje fizyczne, o których obszerniej przeczytamy w publikacjach „Elbląska Encyklopedia Muzyczna (XIII-XXI w.)” oraz w drugim wydaniu „Katalogu elbląskich fonogramów (1974-2016)”.
"Rocznik Elbląski" ukazuje się od 1961 r., jest zatem najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Pierwszym redaktorem naukowym "Rocznika" był zmarły w 2012 r. prof. dr hab. Marian Biskup. Obecnie funkcję tę sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth. Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w "Roczniku" dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach”, [w:] rocznik.bibliotekaelblaska.pl
K. Bidziński, „Elbląska fonografia w latach 1974-2015", Rocznik Elbląski, Tom XXVI, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Biblioteka Elbląska, Elbląg 2015, s. 167-176.
K. Bidziński, „The phonography in Elbląg between 1974-2015”, RE, t. 26, Elbląg 2015.
K. Bidziński, „Elbinger phonographie 1974-2015”, RE, t. 26, Elbląg 2015.
Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".
czytaj więcejSolowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”. W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.
czytaj więcejWychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!
czytaj więcejTym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!
czytaj więcejDzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).
czytaj więcej