archiwum

Artykuły

Elbląska fonografia w latach 1974-2015

W styczniu 2016 r. ukazał się drukiem „Rocznik Elbląski, Tom XXVI”, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Polskie Towarzystwo Historyczne, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida. Publikacja zawiera wiele interesujących artykułów np. „Kino w Elblągu w latach 1945-2007” Marka Andrzejewskiego oraz „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” Krzysztofa Bidzińskiego w którym przeczytamy w dość obszernym skrócie o 41-letniej historii elbląskiej fonografii na przykładzie dorobku fonograficznego rodowitych muzyków działających lokalnie i na wyjeździe. Sprawdź także uaktualnienie tekstu Elbląska fonografia w XX i XXI wieku.


Tekst naukowy „Elbląska fonografia w latach 1974-2015” opisuje albumy, single, maxi-single, nielegale, teledyski, kooperacje elbląskich twórców, a także muzyków „na wyjeździe” wydane przez ogólnopolskie firmy fonograficzne i metodą „zrób to sam” w ostatnich 41 latach. Zapoznamy się m.in. z twórczością Barbary Książkiewicz, Ryszarda Rynkowskiego, Wandy Kwietniewskiej, Tomasza „Tomsona” Lacha, Tomasza „VNM” Lewandowkiego, Ewy Brachun, Marcina Kłosowskiego, Jerzego Małka, Dominika Bukowskiego, Przemysława Rudzia, Piotra Krupskiego.

      Przeczytamy także o dorobku fonograficznym grup: Trauma, Christ’s FleshDemise, Enter Chaos, Skuti Ensemble & Capella All Antico, Soja, Ahead, Funk Jello, Taukers, Nowe Życie, chórów: Cantata i Redemptoris, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz o lokalnych i regionalnych kompilacjach „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” i „Muzyczna Warmia i Mazury”.

 

Tekst jest aktualnym streszczeniem stanu elbląskiej fonografii opisującym przede wszystkim produkcje fizyczne, o których obszerniej przeczytamy w publikacjach „Elbląska Encyklopedia Muzyczna (XIII-XXI w.)” oraz w drugim wydaniu „Katalogu elbląskich fonogramów (1974-2016)”.

 

 

"Rocznik Elbląski" ukazuje się od 1961 r., jest zatem najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Pierwszym redaktorem naukowym "Rocznika" był zmarły w 2012 r. prof. dr hab. Marian Biskup. Obecnie funkcję tę sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth. Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w "Roczniku" dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach”, [w:] rocznik.bibliotekaelblaska.pl


K. Bidziński, „Elbląska fonografia w latach 1974-2015", Rocznik Elbląski, Tom XXVI, 2015, Wydawnictwo Wilk Stepowy, Biblioteka Elbląska, Elbląg 2015, s. 167-176.

 

K. Bidziński, „The phonography in Elbląg between 1974-2015”, RE, t. 26, Elbląg 2015.

K. Bidziński, „Elbinger phonographie 1974-2015, RE, t. 26, Elbląg 2015.

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej