archiwum

Artykuły

Elbląska muzyka w Bibliotece EL

Elbląskiej muzyki można posłuchać na sprzęcie audiofilskim w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida w Dziale Zbiorów Audiowizualnych przy ul. św. Ducha 5-7 w Elblągu. Dzięki świetnemu wyposażeniu do odsłuchiwania muzyki, biblioteka muzyczna zaprasza wszystkich melomanów do zapoznania się ze zbiorami muzycznymi (płyty, winyle, książki muzyczne - przekrój światowy) i nową kolekcją elbląską.


W 2008 r. Krzysztof Bidziński w porozumieniu z zespołami przekazał w formie daru, kilkanaście płyt (oryginały) do zbiorów Biblioteki Muzycznej – Gotycka.

 

“Avalanche Industrial Sounds”

Cantata Elbingensis    „Śpiewy Elbląskie i nie tylko...”

„Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010” – (CD) e-book + ponad 100 mp3 elbląskich zespołów z różnych gatunków muzycznych.

“Flammable Sounds”

Gramy i Mikrofony - singiel

Insigne – “Gallery Retrospective”

Insigne – “Seen From A Distance”

Janusz Jędrzejewski – „Tu Es Petrus”

„Muzyczna Warmia i Mazury”

Plankton – “The Independent Masterpiece”

Piotr Krupski – “Elbing 1904”

Sorbet – “Without You”

Trauma – “Hamartia”

„TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2”

 

 

Wywiad z kierowniczką Działu Zbiorów Audiowizualnych

http://www.youtube.com/watch?v=Y7YNMw7cB5Y

 

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej