archiwum

Artykuły

Fonografia pod piracką banderą

Artykuł „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994” opisuje głównie zmiany w prawie autorskim na polskim rynku fonograficznym w latach 1989-1994, jakie ustawy umożliwiły liberalny handel m.in. nośnikami fonograficznymi. Przeczytamy o stratach polskiego rynku fonograficznego, statystykach Komendy Stołecznej Policji i Głównego Inspektoratu Celnego w akcjach przeciwko piratom, a także o sprzedaży kaset magnetofonowych i płyt kompaktowych na targowiskach miejskich w Elblągu i Warszawie. Jaki najczęściej repertuar zachodni kopiowali piraci i jak walczyły z nimi legalne firmy fonograficzne. Uzupełnieniem tekstu, nie do końca historycznego problemu, są wywiady m.in. z pracownikiem ZAiKS-u (prawo, umowy), piratem fonograficznym z lat 90. (nielegalne kopiarnie, rynek zbytu) oraz wypowiedzi wydawców m.in. na temat obecnej sytuacji fonograficznej nie tylko w Polsce.


Tytuł artykułu „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994” różni się treścią zawartą w książce „Polskie firmy fonograficzne (1899-2016)” w której znajduje się podobnie zatytułowany rozdział.

 

K. Bidziński, „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 13. Wydanie: 23.02.2015.

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

 

Hologram pochodzi z okładki kasety: Björk – „Selmasong”, (Polydor, Universal Music Polska). Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

 

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej