Tekst popularnonaukowy „Fonografia w PRL” zawiera w pigułce historię polskiej fonografii w latach 1945-1990 w oparciu o firmy państwowe, polonijne, opozycyjne czy studenckie. Opisano przemiany prawne w kontekście fonografii w PRL, dobór repertuaru, nakłady albumów, krajowe i zachodnie tłocznie, surowiec, nośniki, ceny albumów, singli czy nośników czystych. Przedstawiono bilans Składnicy Księgarskiej obejmujący LP, EP i SP, a także zarys działalności firm m.in. Odeon, Polskie Nagrania Muza, Tonpress/KAW, Wifon, Pronit, Helicon, Poljazz, Chemitex – Stilon, ZWiN PZN, Klub Płytowy Razem, MAK ZSMP, Veriton. Przeczytamy także o przedsiębiorstwach polonijno-zagranicznych: Polmark, Polfrakt, Polton, Rogot, Merimpex, Arston, Savitor.
O inicjatywach studenckich: ALMA-ART – Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Zrzeszenia Studentów Polskich (ABKiSz ZSP) Szczecin i Warszawa, Studencki Ośrodek Nagrań i Dokumentacji Dźwiękowej Akademickiego Radia Pomorze (FAMA, OPPA, Grand Festival Róbrege, Hybrydy), początki QQRYQ Tapes/Productions specjalizującej się w muzyce hardcore punk. Z tekstu dowiemy się także o wydawnictwach opozycyjnych m.in. ARKA, NOWA – Niezależna Oficyna Wydawnicza, NOWA KASETA – Niezależna Oficyna Wydawnicza, CDN Oficyna Fonograficzna, NOF – Niezależna Oficyna Fonograficzna, OPWM – Ośrodek Podziemnych Wydawnictw Muzycznych.
W tekście znajdziemy nowe opisy firm oraz zaktualizowane dane wymienionych firm z książki „Polskie firmy fonograficzne” wydanej w kwietniu 2014 r. Tekst „Fonografia w PRL” jest wstępem do aktualizacji ww. publikacji nad którą prace ruszają w marcu br.
K. Bidziński, „Fonografia w PRL”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 22. Wydanie: 28.02.2015.
Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl
Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej