archiwum

Artykuły

Fonografia w PRL

Tekst popularnonaukowy „Fonografia w PRL” zawiera w pigułce historię polskiej fonografii w latach 1945-1990 w oparciu o firmy państwowe, polonijne, opozycyjne czy studenckie. Opisano przemiany prawne w kontekście fonografii w PRL, dobór repertuaru, nakłady albumów, krajowe i zachodnie tłocznie, surowiec, nośniki, ceny albumów, singli czy nośników czystych. Przedstawiono bilans Składnicy Księgarskiej obejmujący LP, EP i SP, a także zarys działalności firm m.in. Odeon, Polskie Nagrania Muza, Tonpress/KAW, Wifon, Pronit, Helicon, Poljazz, Chemitex – Stilon, ZWiN PZN, Klub Płytowy Razem, MAK ZSMP, Veriton. Przeczytamy także o przedsiębiorstwach polonijno-zagranicznych: Polmark, Polfrakt, Polton, Rogot, Merimpex, Arston, Savitor.


O inicjatywach studenckich: ALMA-ART – Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Zrzeszenia Studentów Polskich (ABKiSz ZSP) Szczecin i Warszawa, Studencki Ośrodek Nagrań i Dokumentacji Dźwiękowej Akademickiego Radia Pomorze (FAMA, OPPA, Grand Festival Róbrege, Hybrydy), początki QQRYQ Tapes/Productions specjalizującej się w muzyce hardcore punk. Z tekstu dowiemy się także o wydawnictwach opozycyjnych m.in. ARKA, NOWA – Niezależna Oficyna Wydawnicza, NOWA KASETA – Niezależna Oficyna Wydawnicza, CDN Oficyna Fonograficzna, NOF – Niezależna Oficyna Fonograficzna, OPWM – Ośrodek Podziemnych Wydawnictw Muzycznych.

 

 

W tekście znajdziemy nowe opisy firm oraz zaktualizowane dane wymienionych firm z książki „Polskie firmy fonograficzne” wydanej w kwietniu 2014 r. Tekst „Fonografia w PRL” jest wstępem do aktualizacji ww. publikacji nad którą prace ruszają w marcu br.

 

 

K. Bidziński, „Fonografia w PRL”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 22. Wydanie: 28.02.2015.

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

 

Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Loopcyfer

    Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

    czytaj więcej
  • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

    Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

    czytaj więcej
  • Jogurtowa kooperacja

    Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu MORS UG

    Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

    czytaj więcej