archiwum

Artykuły

Hallo, hallo! Elbląg UKF FM!

Z tekstu popularnonaukowego „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015” dowiemy się o rozwoju radiofonizacji w Elblągu po II wojnie światowej, o działalności elbląskich urządzeń nadawczych emitujących audycje publicystyczno-muzyczne w radiowęźle miejskim (Poczta Polska, PZŁ Elbląg), radiowęzłach zakładowych w spółdzielniach pracy (Wolność, Polmo, Elsin), w Radio Studio (Radiowa Agencja Młodych) w Zakładach Mechanicznych „Zamech”, w radiowęźle zakładu Telekomunikacji Polskiej S.A. (ul. Polna 18), radiowęzłach szkolnych (m.in. II LO, ZSB, Radio Veto FM) czy w instytucjach resocjalizacyjnych (radiowęzeł Aresztu Śledczego). Przeczytamy o działalności krótkofalowców „Biesy” z Harcerskiego Ośrodka Łączności Chorągwi Elbląskiej, o historii Radia EL, Radia Bis/PLUS oraz o filiach Polskiego Radia Gdańsk, Olsztyn i ESKA Elbląg.


Opisano również tematykę audycji, składy redakcyjne, zarządy, sprzęt studyjny, transceivery, repertuar, listy przebojów elbląskich, ogólnopolskich i światowych wykonawców prezentowanych w elbląskich stacjach, współpracę środowiskową radia w latach 60. i 90., np. z muzykami (Szagidewicz z grup Szejtlandy, Astry) czy z animatorami (Cejrowski, Puckowski z EL Klubu Jazzu Tradycyjnego przy Galerii EL, Gryfy, koncerty big-beatowe Elbląg - Krynica Morska - Toruń), a także chronologiczny spis stacji radiowych słyszalnych w Elblągu za pomocą odbiorników radiowych i telefonów komórkowych. W tekście znajdują się także autorskie wywiady, cytaty oraz obszerne przypisy umożliwiające dalszą pracę twórczą zainteresowanym tematem.

 

Tekst został opracowany m.in. w oparciu o prasę lokalną, ogólnopolskie czasopisma muzyczne (Brum, Tylko Rock, Metal Hammer, Morbid Noizz, Machina), Instytut SMG/KRC Poland Media/Millward Brown SMG/KRC, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Archiwum Diecezji Elbląskiej, Archiwum Radia EL oraz był konsultowany m.in. z pracownikami elbląskich stacji radiowych.

 

 

 

K. Bidziński, Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”, Elbląg 2015, s. 18. Wydanie: 4.01.2015.

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej