archiwum

Artykuły

Hallo, hallo! Elbląg UKF FM!

Z tekstu popularnonaukowego „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015” dowiemy się o rozwoju radiofonizacji w Elblągu po II wojnie światowej, o działalności elbląskich urządzeń nadawczych emitujących audycje publicystyczno-muzyczne w radiowęźle miejskim (Poczta Polska, PZŁ Elbląg), radiowęzłach zakładowych w spółdzielniach pracy (Wolność, Polmo, Elsin), w Radio Studio (Radiowa Agencja Młodych) w Zakładach Mechanicznych „Zamech”, w radiowęźle zakładu Telekomunikacji Polskiej S.A. (ul. Polna 18), radiowęzłach szkolnych (m.in. II LO, ZSB, Radio Veto FM) czy w instytucjach resocjalizacyjnych (radiowęzeł Aresztu Śledczego). Przeczytamy o działalności krótkofalowców „Biesy” z Harcerskiego Ośrodka Łączności Chorągwi Elbląskiej, o historii Radia EL, Radia Bis/PLUS oraz o filiach Polskiego Radia Gdańsk, Olsztyn i ESKA Elbląg.


Opisano również tematykę audycji, składy redakcyjne, zarządy, sprzęt studyjny, transceivery, repertuar, listy przebojów elbląskich, ogólnopolskich i światowych wykonawców prezentowanych w elbląskich stacjach, współpracę środowiskową radia w latach 60. i 90., np. z muzykami (Szagidewicz z grup Szejtlandy, Astry) czy z animatorami (Cejrowski, Puckowski z EL Klubu Jazzu Tradycyjnego przy Galerii EL, Gryfy, koncerty big-beatowe Elbląg - Krynica Morska - Toruń), a także chronologiczny spis stacji radiowych słyszalnych w Elblągu za pomocą odbiorników radiowych i telefonów komórkowych. W tekście znajdują się także autorskie wywiady, cytaty oraz obszerne przypisy umożliwiające dalszą pracę twórczą zainteresowanym tematem.

 

Tekst został opracowany m.in. w oparciu o prasę lokalną, ogólnopolskie czasopisma muzyczne (Brum, Tylko Rock, Metal Hammer, Morbid Noizz, Machina), Instytut SMG/KRC Poland Media/Millward Brown SMG/KRC, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Archiwum Diecezji Elbląskiej, Archiwum Radia EL oraz był konsultowany m.in. z pracownikami elbląskich stacji radiowych.

 

 

 

K. Bidziński, Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”, Elbląg 2015, s. 18. Wydanie: 4.01.2015.

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej