1 października ukazała się publikacja popularnonaukowa „Historia jazzu i big-beatu w Elblągu” opracowana na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2005-13 zawartych częściowo w książce „Elbląska Encyklopedia Muzyczna (XIII-XXI w.)”, w oparciu o aktualne wywiady z animatorami, muzykami lokalnymi i przyjezdnymi, a także na podstawie analizy kronik, archiwów zakładowych i prywatnych, prasy lokalnej, ogólnopolskiej i zagranicznej. Praca rzuca nowe światło na tematykę jazzu i big-beatu w Elblągu w latach 1950-2014 w odniesieniu do działań lokalnych, krajowych i zagranicznych.
Z tekstu dowiemy się co łączy EL-Klub Jazzu Tradycyjnego czyli obecną Kryptę z liverpoolskim The Cavern Club, dlaczego debiutancki koncert Czerwonych Gitar w Elblągu był reklamowany jako Pięciolinie, dlaczego elbląskie mieszkanie Stanisława Cejrowskiego w latach 60. było „konstelacją gwiazd pierwszej wielkości”, jaka firma fonograficzna wygrała w konkursie na najlepszą okładkę w I Międzynarodowej Wystawie Kopert Płyt Jazzowych oraz kim zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa za 200 dolarów. Ponadto przeczytamy o Radiowej Agencji Młodych w Radio Studio „Zamech", big-beacie na elbląskim „Non-Stopie”, mszach beatowych, związkach ZPSM z jazzem oraz o jakości elbląskich jazzmanów, fonografii i działalności muzycznej w klubach np. Kosmos, NOT, Zamech, Pegaz, Krypta (Mała Akademia Jazzu, Zaduszki Jazzowe, Mikołajki Bluesowe, Pomorska Jesień Jazzowa, jam session), pubach, kawiarniach i instytucjach promujących jazz i big-beat w Elblągu.
Praca zawiera archiwalne i aktualne wypowiedzi m.in.: Keef’a Hartley’a z The Artwoods, Peter’a Carney’a z The London Beats (w 1965 r. odbyła się wspólna trasa koncertowa The London Beats i Niebiesko-Czarnych po Polsce, grali także w Elblągu), Wojciecha Kordy (Niebiesko-Czarni), Jerzego Kosseli (Pięciolinie, Czerwone Gitary), Jany Kras-Kosseli (DJ), Zbigniewa Namysłowskiego, Przemysława Dyakowskiego, Stanisława Cejrowskiego (EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Jazz Jamboree, Jazz Jantar, Złota Tarka), Jerzego Wojewskiego (ETK, Czerwona Oberża, EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, Galeria EL), Jerzego Błeszyńskiego (ETK, POPS, EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, DJ, fotograf), Niny Błeszyńskiej-Wojewskiej (EL-Klub Jazzu Tradycyjnego), Jacka Sroczyńskiego (EL-Klub Jazzu Tradycyjnego), Teresy Wojcinowicz (ZDK „Zamech”, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Radio EL), Anny Selke (Klub Środowisk Twórczych „Krypta”, Krużganek), Konrada Kosacza (fotograf Special Jazz Sextet), Juliusza Marka (TV Elbląska), Romana Knittera (Impulsy, Monochord), Romana Krawczyka (Gryfy, Big Beat Combo), Tadeusza Rokickiego (DJ, Kabaret To Tu To Tam, Big Beat Combo) oraz cytaty i obfite przypisy umożliwiające dalszą pracę badawczą.
K. Bidziński, „Historia jazzu i big-beatu w Elblągu”, Elbląg 2014, s. 40, wyd. III (9.11.2014).
Trzecie wydanie tekstu w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl
„Esencją jazzu jest blues. Po prostu mieć poczucie bluesa to tyle, co mieć poczucie jazzu”
Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".
czytaj więcejZapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.
czytaj więcejPrzedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.
czytaj więcejResursę Obywatelską założono w 1795 roku. Sąsiadowała z Resursą Mieszczańską (Bürger Ressource). W resursie odbywały sie koncery kameralne i bale, a także dyskutowano o polityce i sztuce. W ogrodzie mieściła się muszla koncertowa, gdzie latem odbywały się występy oraz potańcówki. W 1945 r. w wyniku działań wojennych Resursa Obywatelska została zniszczona. W PRL w ogrodach resursy (Casino-Garten, Stadtpark - Park Miejski) mieścił się park im. gen. K. Świerczewskiego, obecnie Park Planty.
czytaj więcejResursę Mieszczańską założono w 1850 roku. W latach 20. XX wieku Bürger Ressource mieściła się pod adresem Friedrich Wilhelm Platz (Plac Fryderyka Wilhelma, obecnie Plac Słowiański). Z resursą sąsiadowała Ressource Humanitas (Resursa Obywatelska). Obok Resursy Mieszczańskiej znajdowała się także Poczta (Postamt) oraz Hotel Königlicher Hof (Dwór Królewski).
czytaj więcej