archiwum

Artykuły

Instytucje muzyczne, chóry 1918 – 1933

Po pierwszej wojnie światowej w Elblągu życie muzyczne uległo widocznemu ożywieniu. Kierowana przez Alfreda Pelza miejska i Teatralna Orkiestra uaktywniała swoją muzyczną działalność i obok koncertów symfonicznych, oper i operetek występowała podczas sezonu letniego w Krynicy Morskiej. W dniu 1 października 1928 roku orkiestra święciła pięćdziesięcioletni jubileusz swojej działalności. Dla elbląskich melomanów bywały organizowane również wieczory muzyczne, koncerty organowe, występy chórów, a nawet koncerty symfoniczne. Obok Królewca z całą pewnością Elbląg był tym miastem w Prusach Wschodnich, w którym życie muzyczne było bogate i różnorodne. 


Dużą popularnością wśród elblążan cieszyły się występy lokalnych chórów. W Elblągu występowali także muzycy i śpiewacy z innych miast, niemal wyłącznie z Niemiec. Tak pod koniec maja 1922 roku gościł w mieście chór katedralny z Berlina i znany organista Hugo Rudela. Także i tym razem animatorem ich występu był Gerhardt Wagner. W Elblągu występowali cieszący się uznaniem niemieckich a nawet w niektórych przypadkach i europejskich melomanów muzycy, jak organista Walther Drwenski, skrzypek Vasa Prihoda, śpiewacy Marcell Wittrisch, Walther Ludwig, by wymienić tylko niektórych. Obok Gerhardta Wagnera propagatorem i organizatorem życia muzycznego i teatralnego w Elblągu była także Freie Volksbühne Elbing. Tak na przykład na początku lutego 1925 roku zorganizowała ona w ramach wieczorów muzyki kameralnej w Elblągu występ kwartetu z Kolonii, który starał się słuchaczom przybliżyć m. in. Utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyka Mendelssohna. Nie ulega wątpliwości, że nadaniu elbląskiemu życiu muzycznemu większego rozmachu duży wpływ miało założenie Akademii Pedagogicznej, gdzie nauczaniu muzycznemu poświęcono wiele uwagi. Każdy student miał w tygodniu łącznie pięć godzin wychowania muzycznego (...).


prof. zw. dr hab. Marek Andrzejewski, Uniwersytet Gdański, Historia Elbląga tom IV, (1918-1945), Marpress, Gdańsk 2002

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej