archiwum

Artykuły

Instytucje muzyczne, chóry 1918 – 1933

Po pierwszej wojnie światowej w Elblągu życie muzyczne uległo widocznemu ożywieniu. Kierowana przez Alfreda Pelza miejska i Teatralna Orkiestra uaktywniała swoją muzyczną działalność i obok koncertów symfonicznych, oper i operetek występowała podczas sezonu letniego w Krynicy Morskiej. W dniu 1 października 1928 roku orkiestra święciła pięćdziesięcioletni jubileusz swojej działalności. Dla elbląskich melomanów bywały organizowane również wieczory muzyczne, koncerty organowe, występy chórów, a nawet koncerty symfoniczne. Obok Królewca z całą pewnością Elbląg był tym miastem w Prusach Wschodnich, w którym życie muzyczne było bogate i różnorodne. 


Dużą popularnością wśród elblążan cieszyły się występy lokalnych chórów. W Elblągu występowali także muzycy i śpiewacy z innych miast, niemal wyłącznie z Niemiec. Tak pod koniec maja 1922 roku gościł w mieście chór katedralny z Berlina i znany organista Hugo Rudela. Także i tym razem animatorem ich występu był Gerhardt Wagner. W Elblągu występowali cieszący się uznaniem niemieckich a nawet w niektórych przypadkach i europejskich melomanów muzycy, jak organista Walther Drwenski, skrzypek Vasa Prihoda, śpiewacy Marcell Wittrisch, Walther Ludwig, by wymienić tylko niektórych. Obok Gerhardta Wagnera propagatorem i organizatorem życia muzycznego i teatralnego w Elblągu była także Freie Volksbühne Elbing. Tak na przykład na początku lutego 1925 roku zorganizowała ona w ramach wieczorów muzyki kameralnej w Elblągu występ kwartetu z Kolonii, który starał się słuchaczom przybliżyć m. in. Utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyka Mendelssohna. Nie ulega wątpliwości, że nadaniu elbląskiemu życiu muzycznemu większego rozmachu duży wpływ miało założenie Akademii Pedagogicznej, gdzie nauczaniu muzycznemu poświęcono wiele uwagi. Każdy student miał w tygodniu łącznie pięć godzin wychowania muzycznego (...).


prof. zw. dr hab. Marek Andrzejewski, Uniwersytet Gdański, Historia Elbląga tom IV, (1918-1945), Marpress, Gdańsk 2002

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej