archiwum

Artykuły

Muszla Koncertowa - Bażantarnia

W 1801 roku dawny folwark miejski wykupił August Abegg – były konsul królewski w Rosji. W 1803 r. otrzymał pozwolenie na otwarcie cegielni na terenie swojej posiadłości. Zbudował dwór, założył park oraz scalił okoliczne grunty i majątki. W 1811 r. otworzył gospodę Vogelsang (Ptasi Śpiew), a przy niej park z tarasami i Casino Garten. W pobliżu powstała strzelnica bractwa kurkowego. W latach trzydziestych XIX wieku było to popularne miejsce pikników i festynów.  Co roku organizowano tu huczne obchody imienin króla Prus, innym słynnym świętem był wybór Króla Kurkowego. Odbywały się tu koncerty i przedstawienia. Najpierw w naturalnym zagłębieniu powstał amfiteatr, gdzie latem spektakle wystawiał elbląski teatr. Niektóre sztuki były wystawiane tutaj po raz pierwszy w Prusach. Wkrótce powstała muszla koncertowa, której obecny kształt pochodzi z początków XX wieku. (Źródło: J. Domino. Historia Elbląga).


W muszli koncertowej imprezy organizuje m.in. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, które corocznie proponuje "Letni Salon Muzyczny" trwający od czerwca do sierpnia w każdą niedzielę od godz. 17. Cykliczne koncerty ściągają wielu sympatyków muzyki dawnej, klasycznej, współczesnej, rozbrzmiewają również walce, przeboje operetkowe i musicalowe oraz rockowe brzmienia.

 

 

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej