archiwum

Artykuły

Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku

Tekst popularnonaukowy „Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku” (Musik in Elbing XIX-XX Jahrhundert) opisuje w zarysie życie muzyczne Elbinga w latach 1800-1945 na przykładzie funkcjonowania szkół muzycznych, chórów, orkiestr, kapel, solistów, kompozytorów, zespołów zakładowych, stowarzyszeń. Przedstawia historię sal muzycznych w kawiarniach (np. Café Kaiserkrone, Herders Gesellschaftshaus, Rathaus Café), dzieje sklepów, wydawnictw (m.in. Graffenberg, Mroczkowski, Peter Ackt), konserwatoriów (Elbinger Konservatorium Der Musik) i bibliotek muzycznych. Warsztatów specjalizujących się w naprawach instrumentów, firm trudniących się sprzedażą (Musikinstrumenten-Warenhaus Kolmsee) i naprawą odbiorników radiowych (Rabenhorst, Kempf, Radio Schmidt), nadawaniem audycji (Ostmarken-Randfunk A.G. Königsberg), handlem gramofonów, płyt szelakowych firm: Derby, Electrola, Grammophon w Benno Bombe - Odeon Musik Haus.


Publikacja opisuje także prace firm organmistrzowskich, lutników (Orgelbauanstalt Max & August Terletzki-Wittek, J. Altrichter), składnic instrumentów (Pianoforte-Fabrik-Magazin) oraz orkiestry nazistowskie (SA-Musikzug Standarte 148, Elbinger SS-Musikzuges, SA-Kapelle Fugel-Berlin) i duety obozowe dla pracowników przymusowych przy fabryce Komnicka.

 

  

 

K. Bidziński, „Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku”,  Elbląg 2014, s. 20. Wydanie: 8.12.2014, Elbląg.

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej