archiwum

Artykuły

Muzykalia Henryka Nitschamanna w zbiorach Biblioteki Elbląskiej

Sesja poświęcona osobie Henryka Nitchmanna w kontekście jego dorobku dla spotkania kultury polskiej i niemieckiej jest znaczącym przyczynkiem do jak najobszerniejszej analizy działalności tego znakomitego polonofila z Elbląga minionych czasów. Obszarem zainteresowań niniejszego artykułu będą zachowane w zbiorach Biblioteki Elbląskiej muzykalia, które jak dotąd w okresie powojennym od 1945 r. nie zostały uporządkowane ani usystematyzowane. Wydaje się, że także wykonaniem omawianych kompozycji w ostatnich czasach nie zajmowano się wcale, nie istnieją również żadne nagrania tych utworów. Dopiero praktyka wykonawcza i zaistnienie określonych dzieł na scenie artystycznej pozwolić może na wyciągnięcie ogólnych uwag dotyczących stylistyki, języka muzycznego Nitschmanna.


Sesja naukowa w Elblągu stała się pretekstem do takiego spojrzenia na muzyczną spuściznę Henryka Nitschmanna od strony praktyki artystycznej. W efekcie zarysował się program koncertu zwieńczającego konferencje naukową, obejmujący wybrane utwory, głównie kameralne oraz wokalne. Utwory na większą obsadę instrumentalną, np. orkiestrę zostały pominięte, głównie z powodu braku kompletnego materiału nutowego. Zachowały się bowiem dwa utwory na orkiestrę symfoniczną lecz tylko w zapisie partytury, brak natomiast głosów orkiestrowych. Tak oto wyłonił się program koncertu. Koncert odbył się na zakończenie sesji 28 listopada 2005 roku w sali koncertowo-ekspozycyjnej Biblioteki Elbląskiej. Wykonawcami byli Waldemar Górski, Małgorzata Skorupa, Liliana Górska, Andrzej Siarkiewicz oraz Chór Kameralny „Cantata” Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.


prof. dr hab. Waldemar Górski, prof. Małgorzata Skorupa - Akademia Muzyczna w Gdańsku

"Muzykalia Henryka Nitschamanna w zbiorach Biblioteki Elbląskiej jako przyczynek do rozważań repertuarowych"


Henryk Nitschmann 1826-1905. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej z okazji setnej rocznicy śmierci. Elbląg 18 XI 2005

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej