Sesja poświęcona osobie Henryka Nitchmanna w kontekście jego dorobku dla spotkania kultury polskiej i niemieckiej jest znaczącym przyczynkiem do jak najobszerniejszej analizy działalności tego znakomitego polonofila z Elbląga minionych czasów. Obszarem zainteresowań niniejszego artykułu będą zachowane w zbiorach Biblioteki Elbląskiej muzykalia, które jak dotąd w okresie powojennym od 1945 r. nie zostały uporządkowane ani usystematyzowane. Wydaje się, że także wykonaniem omawianych kompozycji w ostatnich czasach nie zajmowano się wcale, nie istnieją również żadne nagrania tych utworów. Dopiero praktyka wykonawcza i zaistnienie określonych dzieł na scenie artystycznej pozwolić może na wyciągnięcie ogólnych uwag dotyczących stylistyki, języka muzycznego Nitschmanna.
Sesja naukowa w Elblągu stała się pretekstem do takiego spojrzenia na muzyczną spuściznę Henryka Nitschmanna od strony praktyki artystycznej. W efekcie zarysował się program koncertu zwieńczającego konferencje naukową, obejmujący wybrane utwory, głównie kameralne oraz wokalne. Utwory na większą obsadę instrumentalną, np. orkiestrę zostały pominięte, głównie z powodu braku kompletnego materiału nutowego. Zachowały się bowiem dwa utwory na orkiestrę symfoniczną lecz tylko w zapisie partytury, brak natomiast głosów orkiestrowych. Tak oto wyłonił się program koncertu. Koncert odbył się na zakończenie sesji 28 listopada 2005 roku w sali koncertowo-ekspozycyjnej Biblioteki Elbląskiej. Wykonawcami byli Waldemar Górski, Małgorzata Skorupa, Liliana Górska, Andrzej Siarkiewicz oraz Chór Kameralny „Cantata” Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.
prof. dr hab. Waldemar Górski, prof. Małgorzata Skorupa - Akademia Muzyczna w Gdańsku
"Muzykalia Henryka Nitschamanna w zbiorach Biblioteki Elbląskiej jako przyczynek do rozważań repertuarowych"
Henryk Nitschmann 1826-1905. Materiały z sesji naukowej zorganizowanej z okazji setnej rocznicy śmierci. Elbląg 18 XI 2005
20 lutego 2025 r. ukazała się na płycie kompaktowej składanka Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje Radia Elbląg (1992-2012) w nakładzie 100 egzemplarzy. Do pierwszych 30 szt. dołączono unikatową naklejkę Radio EL 92,60 FM. Na płycie usłyszycie m.in. fragmenty audycji, dżingli, miks tematycznych reklam charakterystycznych dla Radia EL oraz różne studyjne smaczki oddające ducha czasom gdy wielu z nas ustawiało na odbiorniku falę 94,10 FM.
czytaj więcejW najnowszym numerze czasopisma Metal Hammer (404/2025), przeczytacie recenzję Metal Elbląg Compilation zawierającą nagrania grup: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Pismo do zdobycia w salonach prasowych oraz w sieci. Polecamy!
czytaj więcejW najnowszym e-magazynie JazzPRESS 1-2/2025 znajdziecie recenzję Piotra Zdunka o książce „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. W numerze przeczytacie m.in. także wywiady z Przemysławem Dyakowskim, Pauliną Owczarek i Martą Goluch. Wspomienie: Quincy Jones, Roy Haynes, Lou Donaldson oraz recenzje płyt: Pata Methenya, Michała Urbaniaka, Moniki Borzym czy Ross Bellenoit. Polecamy!
czytaj więcejPo 30 latach od wydania na kasecie magnetofonowej składanki „Teraz My, Reszta Może Poczekać, Elbląg '94”, w grudniu 2024 r. ukazała się jej reedycja na płycie kompaktowej! Oprócz nagrań grup: Quiet, Labirynt, Laputita, Bigriss, Epic, Neandertal, Sun In The Glass, Kaptur Mnicha, Funk Jello, Trauma na kompilacji usłyszycie także wywiady z inicjatorami i wydawcami składanek Edwardem Mołodziejko, Markiem Nowosadem i Krzysztofem Bidzińskim, którzy opowiedzieli m.in. o historii powstania kompilacji z 1994 i 2009 r. Nakład wydawnictwa jest limitowany. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcej