archiwum

Artykuły

PEGAZ – Spółdzielczy Dom Kultury

Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” funkcjonował w latach 1976-1981 w byłym kościele Heilige-Leichnam-Kirche (Bożego Ciała) przy ul. Robotniczej, który po drugiej wojnie światowej został zniszczony. Kościół zbudowano w XV wieku w miejscu drewnianej kaplicy, którą w 1400 r. zniszczył pożar, następnie został przebudowywany i rozbudowywany w XVII i XIX wieku. W latach 70. XX wieku na odbudowę byłego kościoła złożyły się elbląskie spółdzielnie pracy. Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” miał szeroką ofertę kulturalną. Działały sekcje artystyczne np. fotograficzna, malarska czy szachowa. Odbywały się m.in. imprezy choinkowe, bale sylwestrowe, spotkania autorskie, wystawy, koncerty oraz wieczory tematyczne np. Zaduszki Jazzowe.


Występowały także m.in. lokalne zespoły amatorskie i zawodowe z różnych gatunków muzycznych, a także przyjezdni artyści np. Andrzej Zaucha, Helmut Nadolski, grupy Babsztyl i Ossian. W wyniku przemian politycznych na mocy porozumień pomiędzy władzami kościoła, a Solidarnością rozpoczęto przejęcie SDK „Pegaz” na rzecz kościoła. W 1981 r. doszło do strajku w „Pegazie”. Obecnie funkcjonuje tam Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

 

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl