archiwum

Artykuły

Polska prasa muzyczna w zarysie

Publikacja popularnonaukowa „Polska prasa muzyczna w zarysie” opisuje pod kątem historycznym m.in. kilkanaście najważniejszych drukowanych czasopism i fanzinów muzycznych ukazujących się od lat 50. XX wieku, oddziałujących na słuchaczy zainteresowanych nie tylko polską sceną muzyczną. Tekst zawiera informacje o wydawcach, składach redakcyjnych, nakładach, zmianach cenowych oraz o zawartości tematycznej.


Na bazie czasopism pochodzących ze zbiorów autora niniejszego tekstu m.in.: Magazynu Muzycznego – Jazz, Jazz Forum, Non Stop, Na Przełaj, Tylko/Teraz Rock, Bravo, Popcorn, Thrash’em All, Metal Hammer, Morbid Noizz, Vox Mortiis Magazine, Novum Vox Mortis, Mystic Art, Metal Jeers Zine, XL, Brum, Machina, Plastik, Techno Party, Twój Blues, Muza, Miks, Muzyk, Estrada i Studio, Gitarzysta, Basista, Perkusista, Korek, Arlekin i Gazeta Punkowa został przedstawiony zarys działalności polskiej prasy muzycznej nawiązujący do krajowego rynku fonograficznego.

 

W opisie nacisk został położony na przedstawienie tematyki wybranych magazynów muzycznych, które pomimo, że nie różniły się zbytnio formą przekazu, zawierały zróżnicowane informacje narzucone specjalizacją.

 

 

K. Bidziński, „Polska prasa muzyczna w zarysie”, Music Press & Media, Elbląg 2015, s. 21. Wydanie: 20.01.2015.

 

  

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

Fot. KB/ME Multimedia, © 2015, www.muzycznyelblag.pl

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej