archiwum

Artykuły

Radio EL - Elbląg

Właścicielem Radia EL 94,10 FM było Towarzystwo Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu z siedzibą przy ulicy 1 Maja 2. Rozgłośnia powstała z inicjatywy Witolda Wernera, który był pierwszym redaktorem naczelnym oraz prezenterem. 10 czerwca 1992 r. o godzinie 16 wyemitowano pierwszą piosenkę „Radio Ga Ga” grupy Queen. Utwór powracał na antenę co roku o tej samej porze. Od 1993 r. redaktorem naczelnym był Paweł Kasperczyk. Jedna ze ścian radia była pokryta autografami goszczących w radiu wykonawców z całego kraju. Przez 20 lat istnienia stacja nadawała programy muzyczno-informacyjne. Przez redakcję przewinęło się wielu pracowników, wolontariuszy, pasjonatów, mających wpływ na historię stacji. 5 marca 2012 r. po wyemitowaniu symbolicznego utworu „The Show Must Go On” (Queen) o godzinie 17 nastąpiła cisza w eterze. Po 20 latach Radio EL przestało nadawać. Na częstotliwości pojawiła się rozgłośnia ESKA (Radio ESKA Elbląg) przeznaczając 30 minut na lokalny program.


Redakcja: K. Bidziński

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl

 

Zamów tekst popularnonaukowy o Radiu EL pt. „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”.

 

 

 

Zdjęcia przedstawiąją gości audycji "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" z lat 2007-2012. Więcej w dziale: Audycja.

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej