-„Tu Radiowa Agencja Młodych, witamy słuchaczy zapraszając na nasz pierwszy program”. Taką zapowiedzią 28 lutego 1964 r. po raz pierwszy rozpoczęła się audycja Radiowej Agencji Młodych – organ propagandowy Zarządu Zakładowego Związku Młodzieży Socjalistycznej, wyemitowana z zakładowego radiowęzła zwanego Radio Studiem w Zakładach Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego „Zamech” w Elblągu.
Na problematykę audycji RAM-u składały się informacje z działalności kół ZMS, zarządów wytwórnianych i Zarządu Zakładowego ZMS. Prezentowano efekty akcji społecznych, podejmowanych przez młodzież patronatów nad ważnymi zadaniami produkcyjnymi, a przy tym nie stroniono od krytyki i wskazywania przyczyn powstających problemów w gospodarce zakładu, życiu kulturalnym załogi, warunkach egzystencji zamechowców w hotelach pracowniczych czy też maraźmie w przemysłowej służbie zdrowia. W tym krytycznym postrzeganiu fabrycznego życia prym wiodły tzw. „perełki”, czyli negatywne przykłady z działalności zakładu, podawane w prześmiewczym stylu satyryka. Tematyka audycji, zawsze związana była z potrzebą chwili, wyczerpująco informowała słuchaczy o aktualnych wydarzeniach z życia nie tylko organizacji ZMS. Oczywiście nie stroniono od tematyki propagandowej w programach RAM. Takie były wówczas wymagania polityczne. Oprócz przedstawionej tematyki audycji taką rolę spełniały programy specjalne, nadawane z okazji świąt narodowych, rocznic i wydarzeń państwowych czy zakładowych.
Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl
24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcejW najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejHerbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.
czytaj więcej