archiwum

Artykuły

TERAZ MY, Reszta Może Poczekać – Elbląg‘94

Pomysł na wydanie kompilacji z elbląskimi zespołami „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” padł w 1994 r. Inicjatorami było dwóch redaktorów z Radia EL – Marek Nowosad i Marcin Cimaszkiewicz. Wydawcą i sponsorem była firma „Heaven” prowadzona przez Edwarda Mołodziejko. Okładkę wykonał Radosław „Chomik” Cytloch (przy współpracy koncepcyjnej z Jarosławem „Yogi” Polańskim). Na kasecie usłyszymy grupy: Quiet, Labirynt, Laputita, Bigriss, Epic, Neandertal, Sun In The Glass – (z Braniewa, jedyna grupa z poza Elbląga), Kaptur Mnicha, Funk Jello, Trauma. Kaseta była promowana w Radiu EL w audycji „Pogo” Marka Nowosada, w Radiu Gdańsk oraz w Telewizji Gdańsk. Kompilacja została rozesłana do największych rozgłośni radiowych w Polsce. Odbyły się również koncerty promocyjne.


Po 15 latach, w styczniu 2009 r. ukazała się druga część składanki "TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2".

 

  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim 9 maja o godz. 8:15, na antenie Polskiego Radia Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu Malbork 90,4 FM

    Zapraszamy we wtorek (30.04) od godz. 19:00 do słuchania audycji "Z innej bajki" w Radiu Malbork 90,4 FM w której m.in. wywiadu telefonicznego na temat elbląskiej sceny muzycznej i książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” udzieli Krzysztof Bidziński. Zostaną zaprezentowano nagrania elbląskich wykonawców. W programie także: roots, reggae, punk, rock, hardcore, ska i muzyka alternatywna. Audycja trwa dwie godziny (19-21). Prowadzenie i realizacja: Grzegorz 'leoN' Nowaliński i Robert 'robak' Parafiniuk. Radia słuchaj także w sieci www.radiomalbork.fm. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pocztówki dźwiękowe w Polityce

    W najnowszym wydaniu czasopisma Polityka, nr 31/2019 w artykule „Pocztówki dźwiękowe – fenomen PRL” Mirosława Pęczaka, przeczytacie o historii pocztówek dźwiękowych o których opowiedzieli m.in.: Krzysztof Bidziński, Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk oraz Tadeusz Woźniak. Tygodnik dostępny jest w wersji cyfrowej i papierowej. Polecamy! O pocztówkach dźwiękowych przeczytacie także obszernie w art. popularnonaukowym „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” (K. Bidziński, Elbląg 2021).
     

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej