archiwum

Artykuły

Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM

„Głos spikera rozlegał się wszędzie, płynął z otwartych okien mieszkań, słychać go było w każdej kafejce, restauracji, biurze. W latach 90. Radia EL słuchali wszyscy, bo Radio EL było przebojem letniego sezonu w Elblągu i okolicach gdy debiutowało w 1992 roku” – Tekst popularnonaukowy „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM” opisujący 22 lata funkcjonowania Radia EL Elbląg w latach 1990-2012 został sporządzony na podstawie relacji członków pierwszego zarządu Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, wspomnień pierwszych dziennikarzy i współpracowników studia z ul. Łączności 3 i z 1 Maja 2, na podstawie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej prasy oraz materiałów archiwalnych Radia EL i Radia Gdańsk.


Opisano m.in. pierwszą siedzibę radia, sprzęt emisyjny i montażowy, nadajniki, emisję pierwszej piosenki przed oficjalną premierą Radia EL, większość audycji, konflikty z krótkofalowcami, protesty słuchaczy, pogrzeby, drużyny sportowe, autografy, gadżety, nagrody branżowe, akcje medialne radiowców, ...gdy przedstawienie dobiegło końca. Tekst zawiera także indeks audycji, członków Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej oraz dziennikarzy z lat 1990-2012.


W tekście przedstawiono zestawienie słuchalności Radia EL (i innych stacji) w Elblągu, województwie elbląskim oraz warmińsko-mazurskim z lat 90. i 2001-2012 na podstawie Badań Radio Track zrealizowanych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC Poland Media na zlecenie Komitetu Badań Radiowych w Warszawie.


Specjalnie na potrzeby tekstu wypowiedzieli się m.in.: Mirosław Grażewicz (technik Radia EL z lat 1991-2011), Marcin Borchardt (pełnił m.in. funkcję szefa muzycznego oraz szefa redakcji i Biura Reklamy Radia EL 1992-2004), Paweł Kasperczyk (redaktor naczelny w latach 1993-2012, członek, dyrektor biura TRRR), Tadeusz Piotrowski (Radio EL 1992-1995), Krzysztof Jaworski (Radio EL 1994-2012). Tekst zawiera także współcześnie zweryfikowane wypowiedzi prasowe Witolda Wernera z lat 1990-1993, cytaty m.in. Ryszarda Barszcza, Sławomira Demkowicza-Dobrzańskiego, Teresy Wojcinowicz.

 

 

Zapraszamy do kontaktu (redakcja@muzycznyelblag.pl) byłych dziennikarzy i współpracowników Radia EL w celu spisania ich wspomnień, które zostaną opublikowane w drugim wydaniu tekstu.

 

 

Serdeczne podziękowania za pomoc dla Zarządu Radia Gdańsk oraz Biura Techniki Radia Gdańsk.

 

Wyjątkowe podziękowania dla Teresy Wojcinowicz (prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego) oraz dla wszystkich którzy wsparli autora swoją wiedzą.


 

(Cytat „Głos spikera rozlegał się wszędzie...” na podst. art. „Słuchacie państwo Radia EL”, MLS, TS, 1992).

 

 

K. Bidziński, „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”, Music Press & Media, Elbląg 2016, s. 24. Zdjęcie KB/ME Multimedia © 

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

    Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

    W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

    czytaj więcej
  • Loopcyfer

    Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

    czytaj więcej