archiwum

Artykuły

Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM

„Głos spikera rozlegał się wszędzie, płynął z otwartych okien mieszkań, słychać go było w każdej kafejce, restauracji, biurze. W latach 90. Radia EL słuchali wszyscy, bo Radio EL było przebojem letniego sezonu w Elblągu i okolicach gdy debiutowało w 1992 roku” – Tekst popularnonaukowy „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM” opisujący 22 lata funkcjonowania Radia EL Elbląg w latach 1990-2012 został sporządzony na podstawie relacji członków pierwszego zarządu Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, wspomnień pierwszych dziennikarzy i współpracowników studia z ul. Łączności 3 i z 1 Maja 2, na podstawie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej prasy oraz materiałów archiwalnych Radia EL i Radia Gdańsk.


Opisano m.in. pierwszą siedzibę radia, sprzęt emisyjny i montażowy, nadajniki, emisję pierwszej piosenki przed oficjalną premierą Radia EL, większość audycji, konflikty z krótkofalowcami, protesty słuchaczy, pogrzeby, drużyny sportowe, autografy, gadżety, nagrody branżowe, akcje medialne radiowców, ...gdy przedstawienie dobiegło końca. Tekst zawiera także indeks audycji, członków Towarzystwa Rozwoju Rozgłośni Radiowej oraz dziennikarzy z lat 1990-2012.


W tekście przedstawiono zestawienie słuchalności Radia EL (i innych stacji) w Elblągu, województwie elbląskim oraz warmińsko-mazurskim z lat 90. i 2001-2012 na podstawie Badań Radio Track zrealizowanych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC Poland Media na zlecenie Komitetu Badań Radiowych w Warszawie.


Specjalnie na potrzeby tekstu wypowiedzieli się m.in.: Mirosław Grażewicz (technik Radia EL z lat 1991-2011), Marcin Borchardt (pełnił m.in. funkcję szefa muzycznego oraz szefa redakcji i Biura Reklamy Radia EL 1992-2004), Paweł Kasperczyk (redaktor naczelny w latach 1993-2012, członek, dyrektor biura TRRR), Tadeusz Piotrowski (Radio EL 1992-1995), Krzysztof Jaworski (Radio EL 1994-2012). Tekst zawiera także współcześnie zweryfikowane wypowiedzi prasowe Witolda Wernera z lat 1990-1993, cytaty m.in. Ryszarda Barszcza, Sławomira Demkowicza-Dobrzańskiego, Teresy Wojcinowicz.

 

 

Zapraszamy do kontaktu (redakcja@muzycznyelblag.pl) byłych dziennikarzy i współpracowników Radia EL w celu spisania ich wspomnień, które zostaną opublikowane w drugim wydaniu tekstu.

 

 

Serdeczne podziękowania za pomoc dla Zarządu Radia Gdańsk oraz Biura Techniki Radia Gdańsk.

 

Wyjątkowe podziękowania dla Teresy Wojcinowicz (prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego) oraz dla wszystkich którzy wsparli autora swoją wiedzą.


 

(Cytat „Głos spikera rozlegał się wszędzie...” na podst. art. „Słuchacie państwo Radia EL”, MLS, TS, 1992).

 

 

K. Bidziński, „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”, Music Press & Media, Elbląg 2016, s. 24. Zdjęcie KB/ME Multimedia © 

 

 

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej