archiwum

Artykuły

Wpływ ZPSM na życie Elbląga

Od września br. dla zainteresowanych historią, muzyką elbląską, dostępna jest publikacja popularnonaukowa K. Bidzińskiego pt. „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”, s. 30. Praca została opatrzona recenzją dyrektora ZPSM Andrzeja Korpackiego. Tekst dostępny jest w bibliotece ZPSM przy ul. Traugutta 91, w czytelni i wypożyczalni Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. św. Ducha 25 w Elblągu, w Dziale Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida przy ul. św. Ducha 3-7 oraz został opublikowany (w odcinkach) w Magazynie Elbląskim począwszy od nr 30 (październik, 2014). Zainteresowanym polecamy!


Z tekstu na przykładzie biografii wybranych muzyków dowiemy się o odbudowie życia muzycznego po 1945 r. w Elblągu, autodydaktyzmie i edukacji formalnej i ich wpływie na twórcze środowisko muzyczne. Przedstawiono zarys historii Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych (m.in. Judek, Karpiński), cytaty z prasy lokalnej i ogólnopolskiej (Rynkowski, Małek, Dampc, Rudź), wywiady z dyrektorami (Stolarski, Pająk), pracownikami i absolwentami placówki oraz ich dorobek (m.in. Jędrzejewski, Bukowski, Brachun, Szarek), opis współpracy elbląskich muzyków z jazzowymi środowiskami twórczymi (Waschko, Cejrowski) z lat 50. i 60. (Nahorny, Komeda, „Ptaszyn”) oraz obecne klubowe jam session, historię hejnału elbląskiego z lat 70. i 90.

 

Przedstawiono m.in. historię pierwszych grup big-beatowych (Musette, Pingwiny, Szafiry, Książkiewicz), a także działalność solistów, zespołów (m.in. Trauma, Funk Jello, Demise, Żondłowska) powstałych w latach 1990-2014 i ich oddziaływanie nie tylko na elbląskie środowisko twórcze.

 

 

K. Bidziński, „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”, Elbląg 2014, s. 30.

 

  

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

  

Zdjęcia pochodzą z archiwum ZPSM oraz muzyków.

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej