archiwum

Artykuły

Wpływ ZPSM na życie Elbląga

Od września br. dla zainteresowanych historią, muzyką elbląską, dostępna jest publikacja popularnonaukowa K. Bidzińskiego pt. „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”, s. 30. Praca została opatrzona recenzją dyrektora ZPSM Andrzeja Korpackiego. Tekst dostępny jest w bibliotece ZPSM przy ul. Traugutta 91, w czytelni i wypożyczalni Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. św. Ducha 25 w Elblągu, w Dziale Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida przy ul. św. Ducha 3-7 oraz został opublikowany (w odcinkach) w Magazynie Elbląskim począwszy od nr 30 (październik, 2014). Zainteresowanym polecamy!


Z tekstu na przykładzie biografii wybranych muzyków dowiemy się o odbudowie życia muzycznego po 1945 r. w Elblągu, autodydaktyzmie i edukacji formalnej i ich wpływie na twórcze środowisko muzyczne. Przedstawiono zarys historii Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych (m.in. Judek, Karpiński), cytaty z prasy lokalnej i ogólnopolskiej (Rynkowski, Małek, Dampc, Rudź), wywiady z dyrektorami (Stolarski, Pająk), pracownikami i absolwentami placówki oraz ich dorobek (m.in. Jędrzejewski, Bukowski, Brachun, Szarek), opis współpracy elbląskich muzyków z jazzowymi środowiskami twórczymi (Waschko, Cejrowski) z lat 50. i 60. (Nahorny, Komeda, „Ptaszyn”) oraz obecne klubowe jam session, historię hejnału elbląskiego z lat 70. i 90.

 

Przedstawiono m.in. historię pierwszych grup big-beatowych (Musette, Pingwiny, Szafiry, Książkiewicz), a także działalność solistów, zespołów (m.in. Trauma, Funk Jello, Demise, Żondłowska) powstałych w latach 1990-2014 i ich oddziaływanie nie tylko na elbląskie środowisko twórcze.

 

 

K. Bidziński, „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”, Elbląg 2014, s. 30.

 

  

Tekst w formie cyfrowej (PDF) można zamówić pod adresem: redakcja@muzycznyelblag.pl

 

  

Zdjęcia pochodzą z archiwum ZPSM oraz muzyków.

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej