archiwum

Artykuły

Zakładowy Dom Kultury Zamech

Początków działalności kulturalnej przyszłego „Zamechu”, wtedy jeszcze organizującego się przedsiębiorstwa pod nazwą Stocznia nr 16, należy szukać już w 1946 r. Funkcję kierownika kulturalno – oświatowego Stoczni powierzono Witoldowi Kasube. Przy ul. Winnej utworzono świetlicę zakładową z jej pierwszym kierownikiem Zdzisławem Szynkielewskim, który kierował w późniejszych latach salą widowiskową przy ul. Fabrycznej. Wkrótce świetlicę przekształcono w klub fabryczny prowadzony przez Jerzego Podlińskiego. Drugą świetlicę zakładową otwarto 15 lutego 1947 r. w willi przy ul. Stoczniowej 10.


W obiekcie przy Stoczniowej, zgodnie z decyzją patrona – Związków Zawodowych „Zamechu” – rozwijała się praca klubowa organizacji społecznych i sportowych zakładu oraz amatorskich zespołów artystycznych i kół zainteresowań. Tu znalazła swoje miejsce biblioteka związkowa z czytelnią, kawiarnia, salą telewizyjna, salonik bilardowy. Natomiast przy pl. Słowiańskim organizowane były wystawy, imprezy artystyczne, wieczory klubowe Zorganizowano również kawiarnię i salę telewizyjną (...) (T. Wojcinowicz).

 

 

Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej