archiwum

Artykuły

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

Szkoła Muzyczna z przedmiotami ogólnokształcącymi istnieje od 1953 roku. Zespół funkcjonuje w jednym budynku szkolnym, w którym mieszczą się 43 sale dydaktyczne. Pierwszym dyrektorem był Józef Karpiński (1953-1977). Obecnym dyrektorem jest Bogusław Stolarski. Wicedyrektorem ds. Ogólnokształcących jest Grażyna Marusa, a funkcję wicedyrektora ds. muzycznych pełni Wiesław Pająk.


W skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu wchodzą trzy szkoły. Dwie szkoły prowadzące przedmioty ogólnokształcące: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (OSM I stopnia) realizująca zakres szkoły podstawowej - cykl 6-letni, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (OSM II) stopnia realizująca zakres gimnazjum (3lata) i liceum (3lata) - cykl 6-letni. Szkoła realizuje pełny program muzyczny i ogólnokształcący. Absolwenci uzyskują dyplom muzyka oraz maturę upoważniającą do ubiegania się o przyjęcie do wszystkich typów szkół wyższych.

Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia (PSM II stopnia) bez przedmiotów ogólnokształcących. Szkoła daje możliwość rozpoczęcia lub kontynuowania nauki muzyki uczniom w wielu 13-19 lat. Absolwenci uzyskują zawodowy dyplom muzyka, który wraz ze świadectwem maturalnym dowolnej szkoły średniej upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w Akademii Muzycznej. Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny jest Ministerstwo Kultury. Szkoła uzyskuje wysokie wyniki ze sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych organizowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży. Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu uczniów do sprawdzianu.

Szkoła prowadzi kształcenie w następujących specjalnościach: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon, tuba, perkusja. Sekcja instrumentów klawiszowych: fortepian główny, fortepian obowiązkowy, wydział rytmiki, akompaniament. Sekcja instrumentów strunowych: skrzypce, altówka. Sekcja instrumentów smyczkowych i szarpanych: kontrabas, gitara, wiolonczela. Sekcja instrumentów dętych i perkusji: trąbka, flet, perkusja, fagot, obój, klarnet, puzon, tuba. Sekcja instrumentów ogólno muzycznych teoria muzyki, rytmika.

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych funkcjonuje: Orkiestra I stopnia, Orkiestra II stopnia, Orkiestra Dęta, Chór I stopnia, Chór II stopnia, Zespół Muzyki Rozrywkowej, Kwartet saksofonowy.

 

 Źródło: www.elmuzyka.edu.pl

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej