archiwum

Artykuły

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

Szkoła Muzyczna z przedmiotami ogólnokształcącymi istnieje od 1953 roku. Zespół funkcjonuje w jednym budynku szkolnym, w którym mieszczą się 43 sale dydaktyczne. Pierwszym dyrektorem był Józef Karpiński (1953-1977). Obecnym dyrektorem jest Bogusław Stolarski. Wicedyrektorem ds. Ogólnokształcących jest Grażyna Marusa, a funkcję wicedyrektora ds. muzycznych pełni Wiesław Pająk.


W skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu wchodzą trzy szkoły. Dwie szkoły prowadzące przedmioty ogólnokształcące: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (OSM I stopnia) realizująca zakres szkoły podstawowej - cykl 6-letni, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (OSM II) stopnia realizująca zakres gimnazjum (3lata) i liceum (3lata) - cykl 6-letni. Szkoła realizuje pełny program muzyczny i ogólnokształcący. Absolwenci uzyskują dyplom muzyka oraz maturę upoważniającą do ubiegania się o przyjęcie do wszystkich typów szkół wyższych.

Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia (PSM II stopnia) bez przedmiotów ogólnokształcących. Szkoła daje możliwość rozpoczęcia lub kontynuowania nauki muzyki uczniom w wielu 13-19 lat. Absolwenci uzyskują zawodowy dyplom muzyka, który wraz ze świadectwem maturalnym dowolnej szkoły średniej upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w Akademii Muzycznej. Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny jest Ministerstwo Kultury. Szkoła uzyskuje wysokie wyniki ze sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych organizowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży. Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu uczniów do sprawdzianu.

Szkoła prowadzi kształcenie w następujących specjalnościach: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon, tuba, perkusja. Sekcja instrumentów klawiszowych: fortepian główny, fortepian obowiązkowy, wydział rytmiki, akompaniament. Sekcja instrumentów strunowych: skrzypce, altówka. Sekcja instrumentów smyczkowych i szarpanych: kontrabas, gitara, wiolonczela. Sekcja instrumentów dętych i perkusji: trąbka, flet, perkusja, fagot, obój, klarnet, puzon, tuba. Sekcja instrumentów ogólno muzycznych teoria muzyki, rytmika.

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych funkcjonuje: Orkiestra I stopnia, Orkiestra II stopnia, Orkiestra Dęta, Chór I stopnia, Chór II stopnia, Zespół Muzyki Rozrywkowej, Kwartet saksofonowy.

 

 Źródło: www.elmuzyka.edu.pl

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej