archiwum

Artykuły

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

Szkoła Muzyczna z przedmiotami ogólnokształcącymi istnieje od 1953 roku. Zespół funkcjonuje w jednym budynku szkolnym, w którym mieszczą się 43 sale dydaktyczne. Pierwszym dyrektorem był Józef Karpiński (1953-1977). Obecnym dyrektorem jest Bogusław Stolarski. Wicedyrektorem ds. Ogólnokształcących jest Grażyna Marusa, a funkcję wicedyrektora ds. muzycznych pełni Wiesław Pająk.


W skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu wchodzą trzy szkoły. Dwie szkoły prowadzące przedmioty ogólnokształcące: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia (OSM I stopnia) realizująca zakres szkoły podstawowej - cykl 6-letni, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (OSM II) stopnia realizująca zakres gimnazjum (3lata) i liceum (3lata) - cykl 6-letni. Szkoła realizuje pełny program muzyczny i ogólnokształcący. Absolwenci uzyskują dyplom muzyka oraz maturę upoważniającą do ubiegania się o przyjęcie do wszystkich typów szkół wyższych.

Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia (PSM II stopnia) bez przedmiotów ogólnokształcących. Szkoła daje możliwość rozpoczęcia lub kontynuowania nauki muzyki uczniom w wielu 13-19 lat. Absolwenci uzyskują zawodowy dyplom muzyka, który wraz ze świadectwem maturalnym dowolnej szkoły średniej upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w Akademii Muzycznej. Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny jest Ministerstwo Kultury. Szkoła uzyskuje wysokie wyniki ze sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych organizowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży. Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu uczniów do sprawdzianu.

Szkoła prowadzi kształcenie w następujących specjalnościach: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon, tuba, perkusja. Sekcja instrumentów klawiszowych: fortepian główny, fortepian obowiązkowy, wydział rytmiki, akompaniament. Sekcja instrumentów strunowych: skrzypce, altówka. Sekcja instrumentów smyczkowych i szarpanych: kontrabas, gitara, wiolonczela. Sekcja instrumentów dętych i perkusji: trąbka, flet, perkusja, fagot, obój, klarnet, puzon, tuba. Sekcja instrumentów ogólno muzycznych teoria muzyki, rytmika.

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych funkcjonuje: Orkiestra I stopnia, Orkiestra II stopnia, Orkiestra Dęta, Chór I stopnia, Chór II stopnia, Zespół Muzyki Rozrywkowej, Kwartet saksofonowy.

 

 Źródło: www.elmuzyka.edu.pl

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej