Przy współpracy z redaktorem Adamem Droździkiem z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i Muzycznyelblag.pl w latach 2009-2010 zorganizowano na antenie Radia PiK koncerty dla elbląskich grup: Five Of Green, Largo, Spotless Mind, Insigne, aMMetania. Zespoły na własne potrzeby nagrały także materiał demonstracyjny.
Fragment wywiadu na temat koncertów elbląskich grup w studiu Radia PiK.
Krzysztof Bidziński: Jak dobierasz zespoły do kalendarza koncertowego. Kto był inicjatorem?
Adam Droździk: Inicjatorem spotkań koncertowych był Zdzisław Pająk, który wiele lat temu powołał do życia ideę występów pod hasłem „Zagrać każdy może”. Od kwietnia 2007 r. koncerty brzmią w każdy piątek a niekiedy nawet dwa razy w tygodniu. Dobór zespołów ułatwia nam audycja „Rockowa Skrzynka Pocztowa”. Występy są transmitowane z anteny i przez Internet.
KB: Czy elbląskie grupy miały okazję prezentacji w studiu koncertowym?
A. Droździk: już kilka razy! Elbląg posiada bardzo ciekawy potencjał muzyczny, jeno z odwagą do wykorzystania tego potencjału czasami bywa różnie.
KB: Jak zaczęła się ta współpraca?
A. Droździk: …pierwsze światło na elbląską scenę rzuciła kompilacja „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2”, którą promując przysłałeś do Radia PiK. Z niej dowiedziałem się o elbląskich wykonawcach. Idąc tym śladem, również z Twoim udziałem, kilka grup elbląskich wystąpiło w naszym studiu, np. Largo, Insigne, Five of Green, aMMetania i Spotless Mind.
KB: Czy elbląski akcent znajduje się w kalendarzu koncertowym na 2012 r.?
A. Droździk: Były rozmowy z grupą Spotless Mind na temat promocji ich nowej oferty, być może w tym roku zagoszczą. Zapraszałem również Special Jazz Sextet. Wiem, że elbląska i bydgoska scena jazzowa utrzymują ze sobą kontakt, a reprezentanci owych dźwięków wzajemnie uczestniczą w promocji swoich pomysłów. Jesteśmy otwarci. Kto wystąpi? Czas pokaże!
Cały wywiad: K. Bidziński, Rockowa Skrzynka Pocztowa, Muzyczny EL, 9.05.2012.
Materiały graficzne pochodzą ze strony:
www.old.radiopik.pl/go.php/muzyka/koncerty_w_radiu_pik/art95.html
24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcejW najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejHerbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.
czytaj więcej