archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, Soliton, 2013, (CD)

Prosty, lakierowany, krwisto-czarny projekt digipacku trójmiejskiego Animagnetical’u prosto spod igły Solitonu ukazał się 3 września 2013 r. Zespół znam już z wydanych wcześniej mini albumów (patrz recenzje). W zasadzie pełnoczasowy album pt. "Animagnetical” to ich debiutancki krążek. Otrzymujemy 11 utworów utrzymanych w stylistyce rock, grunge, gdzie dostrzec można na przykład echa Malfunkshun z płyty „Apple” lecz tam także usłyszymy np. Led Zeppelin lub Guns N' Roses czyli wszystko się powtarza. Muzyka to przecież jeden wielki kocioł z którego każdy wyciąga to czego pragnie.


Na start doskonały „Peace of Mind” (w stylu chociażby Days Of The New). Dobrze, że jest, bo po wysłuchaniu mini albumu „Za mną idź” sądziłem, że grupa wyrzuciła go z set listy, ale już wiem jaki był plan, nowa płyta. „Escape” – quasi symfoniczny podkład wygenerowany z keyboardu (albo komputera – nieistotne) dobrze kontrastuje z rockową jazdą, otwierając przed słuchaczem kolejne drzwi. W utworze „Wczorajszy sen” – znajdują się znowu sample, klawiszowe pasaże. Takie drobiazgi aranżacyjne odciążają ucho od czysto rockowego łojenia. Kilka wstawek dostrzeżemy także w „To takie proste”. Z kolei w „Fobii” usłyszymy np. riff à la Illusion. Na płycie tekstowo jest 6/5, co powinno ucieszyć zwolenników polskiego i angielskiego tekstu. Pisząc zwięźle o najnowszej trójmiejskiej produkcji – jest różnorodnie i dobrze.

 

Nie ukrywam, że początkowo potraktowałem zespół obojętnością lecz czas zadziałał na ich i moją korzyść. Dobrze dla mnie, że sięgnąłem ponownie na półkę z fizycznymi krążkami bowiem w natłoku zajęć, czasem można przegapić naprawdę fajny zespół. Z muzyką zawartą na płycie jest trochę jak z dominem. Odpalisz jeden utwór, polecisz już do końca płyty, a że materiał nosi w sobie – pomimo kontrolowanego czadu – popową zwiewność, pewnie niebawem (albo już) usłyszysz grupę w radiu.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 24.09.2013.

  • 20 lat Muzycznego Elbląga

    W 2025 roku mija 20 lat działalności Elbląskiego Archiwum Muzycznego (Muzyczny Elbląg). W latach 2005-2025 wydano składanki z grupami lokalnymi i regionalnymi, książki drukowane i elektroniczne, organizowano koncerty, wystawy oraz audycje radiowe. Historia muzyczna Elbinga i Elbląga była prezentowana w prasie, radiu, telewizji i Internecie. 

    czytaj więcej
  • Elbląskie fonogramy (1969-2025)

    Książka Elbląskie fonogramy (1969-2025)” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne, na 140 stronach opisuje historię elbląskich solistów, zespołów, chórów i orkiestr, którzy na przestrzeni ponad 50 lat wydali autorskie nagrania na nośnikach fonograficznych m.in. na pocztówkach dźwiękowych, płytach winylowych (LP) i kompaktowych (CD/DVD), kasetach magnetofonowych (MC) i wideo (VHS), a także cyfrowo w serwisach streamingowych m.in. z gatunków: jazz, metal, reggae, rap, pop, rock, punk, klasyka, blues, elektronika, muzyka dawna, filmowa, disco, industrial, ambient, grunge. 

    czytaj więcej
  • Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje

    20 lutego 2025 r. ukazała się na płycie kompaktowej składanka Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje Radia Elbląg (1992-2012) w nakładzie 100 egzemplarzy. Do pierwszych 30 szt. dołączono unikatową naklejkę Radio EL 92,60 FM. Na płycie usłyszycie m.in. fragmenty audycji, dżingli, miks tematycznych reklam charakterystycznych dla Radia EL oraz różne studyjne smaczki oddające ducha czasom gdy wielu z nas ustawiało na odbiorniku falę 94,10 FM.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg w Metal Hammer

    W najnowszym numerze czasopisma Metal Hammer (404/2025), przeczytacie recenzję Metal Elbląg Compilation zawierającą nagrania grup: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Pismo do zdobycia w salonach prasowych oraz w sieci. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w JazzPRESS

    W najnowszym e-magazynie JazzPRESS 1-2/2025 znajdziecie recenzję Piotra Zdunka o książce „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. W numerze przeczytacie m.in. także wywiady z Przemysławem Dyakowskim, Pauliną Owczarek i Martą Goluch. Wspomienie: Quincy Jones, Roy Haynes, Lou Donaldson oraz recenzje płyt: Pata Methenya, Michała Urbaniaka, Moniki Borzym czy Ross Bellenoit. Polecamy!

    czytaj więcej