archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, Soliton, 2013, (CD)

Prosty, lakierowany, krwisto-czarny projekt digipacku trójmiejskiego Animagnetical’u prosto spod igły Solitonu ukazał się 3 września 2013 r. Zespół znam już z wydanych wcześniej mini albumów (patrz recenzje). W zasadzie pełnoczasowy album pt. "Animagnetical” to ich debiutancki krążek. Otrzymujemy 11 utworów utrzymanych w stylistyce rock, grunge, gdzie dostrzec można na przykład echa Malfunkshun z płyty „Apple” lecz tam także usłyszymy np. Led Zeppelin lub Guns N' Roses czyli wszystko się powtarza. Muzyka to przecież jeden wielki kocioł z którego każdy wyciąga to czego pragnie.


Na start doskonały „Peace of Mind” (w stylu chociażby Days Of The New). Dobrze, że jest, bo po wysłuchaniu mini albumu „Za mną idź” sądziłem, że grupa wyrzuciła go z set listy, ale już wiem jaki był plan, nowa płyta. „Escape” – quasi symfoniczny podkład wygenerowany z keyboardu (albo komputera – nieistotne) dobrze kontrastuje z rockową jazdą, otwierając przed słuchaczem kolejne drzwi. W utworze „Wczorajszy sen” – znajdują się znowu sample, klawiszowe pasaże. Takie drobiazgi aranżacyjne odciążają ucho od czysto rockowego łojenia. Kilka wstawek dostrzeżemy także w „To takie proste”. Z kolei w „Fobii” usłyszymy np. riff à la Illusion. Na płycie tekstowo jest 6/5, co powinno ucieszyć zwolenników polskiego i angielskiego tekstu. Pisząc zwięźle o najnowszej trójmiejskiej produkcji – jest różnorodnie i dobrze.

 

Nie ukrywam, że początkowo potraktowałem zespół obojętnością lecz czas zadziałał na ich i moją korzyść. Dobrze dla mnie, że sięgnąłem ponownie na półkę z fizycznymi krążkami bowiem w natłoku zajęć, czasem można przegapić naprawdę fajny zespół. Z muzyką zawartą na płycie jest trochę jak z dominem. Odpalisz jeden utwór, polecisz już do końca płyty, a że materiał nosi w sobie – pomimo kontrolowanego czadu – popową zwiewność, pewnie niebawem (albo już) usłyszysz grupę w radiu.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 24.09.2013.

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej