archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, Soliton, 2013, (CD)

Prosty, lakierowany, krwisto-czarny projekt digipacku trójmiejskiego Animagnetical’u prosto spod igły Solitonu ukazał się 3 września 2013 r. Zespół znam już z wydanych wcześniej mini albumów (patrz recenzje). W zasadzie pełnoczasowy album pt. "Animagnetical” to ich debiutancki krążek. Otrzymujemy 11 utworów utrzymanych w stylistyce rock, grunge, gdzie dostrzec można na przykład echa Malfunkshun z płyty „Apple” lecz tam także usłyszymy np. Led Zeppelin lub Guns N' Roses czyli wszystko się powtarza. Muzyka to przecież jeden wielki kocioł z którego każdy wyciąga to czego pragnie.


Na start doskonały „Peace of Mind” (w stylu chociażby Days Of The New). Dobrze, że jest, bo po wysłuchaniu mini albumu „Za mną idź” sądziłem, że grupa wyrzuciła go z set listy, ale już wiem jaki był plan, nowa płyta. „Escape” – quasi symfoniczny podkład wygenerowany z keyboardu (albo komputera – nieistotne) dobrze kontrastuje z rockową jazdą, otwierając przed słuchaczem kolejne drzwi. W utworze „Wczorajszy sen” – znajdują się znowu sample, klawiszowe pasaże. Takie drobiazgi aranżacyjne odciążają ucho od czysto rockowego łojenia. Kilka wstawek dostrzeżemy także w „To takie proste”. Z kolei w „Fobii” usłyszymy np. riff à la Illusion. Na płycie tekstowo jest 6/5, co powinno ucieszyć zwolenników polskiego i angielskiego tekstu. Pisząc zwięźle o najnowszej trójmiejskiej produkcji – jest różnorodnie i dobrze.

 

Nie ukrywam, że początkowo potraktowałem zespół obojętnością lecz czas zadziałał na ich i moją korzyść. Dobrze dla mnie, że sięgnąłem ponownie na półkę z fizycznymi krążkami bowiem w natłoku zajęć, czasem można przegapić naprawdę fajny zespół. Z muzyką zawartą na płycie jest trochę jak z dominem. Odpalisz jeden utwór, polecisz już do końca płyty, a że materiał nosi w sobie – pomimo kontrolowanego czadu – popową zwiewność, pewnie niebawem (albo już) usłyszysz grupę w radiu.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 24.09.2013.

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej