archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, Soliton, 2013, (CD)

Prosty, lakierowany, krwisto-czarny projekt digipacku trójmiejskiego Animagnetical’u prosto spod igły Solitonu ukazał się 3 września 2013 r. Zespół znam już z wydanych wcześniej mini albumów (patrz recenzje). W zasadzie pełnoczasowy album pt. "Animagnetical” to ich debiutancki krążek. Otrzymujemy 11 utworów utrzymanych w stylistyce rock, grunge, gdzie dostrzec można na przykład echa Malfunkshun z płyty „Apple” lecz tam także usłyszymy np. Led Zeppelin lub Guns N' Roses czyli wszystko się powtarza. Muzyka to przecież jeden wielki kocioł z którego każdy wyciąga to czego pragnie.


Na start doskonały „Peace of Mind” (w stylu chociażby Days Of The New). Dobrze, że jest, bo po wysłuchaniu mini albumu „Za mną idź” sądziłem, że grupa wyrzuciła go z set listy, ale już wiem jaki był plan, nowa płyta. „Escape” – quasi symfoniczny podkład wygenerowany z keyboardu (albo komputera – nieistotne) dobrze kontrastuje z rockową jazdą, otwierając przed słuchaczem kolejne drzwi. W utworze „Wczorajszy sen” – znajdują się znowu sample, klawiszowe pasaże. Takie drobiazgi aranżacyjne odciążają ucho od czysto rockowego łojenia. Kilka wstawek dostrzeżemy także w „To takie proste”. Z kolei w „Fobii” usłyszymy np. riff à la Illusion. Na płycie tekstowo jest 6/5, co powinno ucieszyć zwolenników polskiego i angielskiego tekstu. Pisząc zwięźle o najnowszej trójmiejskiej produkcji – jest różnorodnie i dobrze.

 

Nie ukrywam, że początkowo potraktowałem zespół obojętnością lecz czas zadziałał na ich i moją korzyść. Dobrze dla mnie, że sięgnąłem ponownie na półkę z fizycznymi krążkami bowiem w natłoku zajęć, czasem można przegapić naprawdę fajny zespół. Z muzyką zawartą na płycie jest trochę jak z dominem. Odpalisz jeden utwór, polecisz już do końca płyty, a że materiał nosi w sobie – pomimo kontrolowanego czadu – popową zwiewność, pewnie niebawem (albo już) usłyszysz grupę w radiu.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 24.09.2013.

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej