archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, wydanie własne, 2010, (CD)

Nagrania z mini albumu co prawda były już prezentowane w audycji „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” w Radiu EL w 2010 r. ale nie było wtedy czasu przelać wrażeń na papier. Pamiętam, że spodobał mi się z miejsca utwór „Peace Of Mind” (myśląc, może to cover?). Pierwsze dźwięki od razu skierowały mnie w stronę grup pokroju Days Of The New, specjalizującej się w akustyczno-fuzzowym graniu, która także oryginalnością nie grzeszy (pomimo, że jest wspaniała), przywołująca z miejsca na myśl formacje typu Alice In Chains czy Metallicę (czasy rocka). I w takim rodzaju graniu na tym krążku należy szukać korzeni trójmiejskiej formacji.


Cóż, w XXI wieku raczej prochu się nie wymyśli pomimo twierdzeń Panów z Animagnetical, że grupę „cechuje indywidualizm, nie dający zaszufladkować się wśród rockowych trendów”. Hmm...Moim zdaniem grają solidnego, dobrze zaaranżowanego emocjonalnego (miejscami tzw. grunge), rocka. Wokalista doskonale śpiewa po angielsku, sekcja łoi ciekawiej od niejednego dinozaura polskiego rocka, gitary solidnie rzeźbią solówki, a także instrumenty klawiszowe wrzucą parę groszy melancholii ale bez ściemy nawiązując do „zwierzęcego magnetyzmu” w nazwie Animagnetical na miarę powodzenia wampirów ze Zmierzchu jeszcze Wam daleko ale emocje generujecie.

 

Co na płycie? „Home Alone”, „Time To Walk Away (Here & Now)” – w klimacie warszawskiej Chemii, elbląskiego Funky Bastardos czy w spokojnym wcieleniu Stone Temple Pilots, „Never Too Late” czy „Breakin’ Out” – ciekawa aranżacja, z podkładem klawiszowym (nastrój Alice In Chains).

 

W 2012 r. za sprawą firmy Big Blue Records wydali mini album „Za mną idź”. Nie słyszałem. Możliwe, że powalili świat oryginalnością dźwięków, a ja nic nie wiem. Jednakże na mini albumie z 2010 r. są porządne rockowe utwory, które nie tylko mi mogą się spodobać. W 2013 r. grupa podpisała kontrakt z firmą fonograficzną Soliton, a ich pełnometrażowa płyta ma ukazać się na przełomie sierpnia/września 2013 r. Zobaczymy czy w końcu zwierzak rocka wyleci... z głośnika.

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej