archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Animagnetical”, wydanie własne, 2010, (CD)

Nagrania z mini albumu co prawda były już prezentowane w audycji „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” w Radiu EL w 2010 r. ale nie było wtedy czasu przelać wrażeń na papier. Pamiętam, że spodobał mi się z miejsca utwór „Peace Of Mind” (myśląc, może to cover?). Pierwsze dźwięki od razu skierowały mnie w stronę grup pokroju Days Of The New, specjalizującej się w akustyczno-fuzzowym graniu, która także oryginalnością nie grzeszy (pomimo, że jest wspaniała), przywołująca z miejsca na myśl formacje typu Alice In Chains czy Metallicę (czasy rocka). I w takim rodzaju graniu na tym krążku należy szukać korzeni trójmiejskiej formacji.


Cóż, w XXI wieku raczej prochu się nie wymyśli pomimo twierdzeń Panów z Animagnetical, że grupę „cechuje indywidualizm, nie dający zaszufladkować się wśród rockowych trendów”. Hmm...Moim zdaniem grają solidnego, dobrze zaaranżowanego emocjonalnego (miejscami tzw. grunge), rocka. Wokalista doskonale śpiewa po angielsku, sekcja łoi ciekawiej od niejednego dinozaura polskiego rocka, gitary solidnie rzeźbią solówki, a także instrumenty klawiszowe wrzucą parę groszy melancholii ale bez ściemy nawiązując do „zwierzęcego magnetyzmu” w nazwie Animagnetical na miarę powodzenia wampirów ze Zmierzchu jeszcze Wam daleko ale emocje generujecie.

 

Co na płycie? „Home Alone”, „Time To Walk Away (Here & Now)” – w klimacie warszawskiej Chemii, elbląskiego Funky Bastardos czy w spokojnym wcieleniu Stone Temple Pilots, „Never Too Late” czy „Breakin’ Out” – ciekawa aranżacja, z podkładem klawiszowym (nastrój Alice In Chains).

 

W 2012 r. za sprawą firmy Big Blue Records wydali mini album „Za mną idź”. Nie słyszałem. Możliwe, że powalili świat oryginalnością dźwięków, a ja nic nie wiem. Jednakże na mini albumie z 2010 r. są porządne rockowe utwory, które nie tylko mi mogą się spodobać. W 2013 r. grupa podpisała kontrakt z firmą fonograficzną Soliton, a ich pełnometrażowa płyta ma ukazać się na przełomie sierpnia/września 2013 r. Zobaczymy czy w końcu zwierzak rocka wyleci... z głośnika.

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013

  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

    Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

    W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

    czytaj więcej
  • Loopcyfer

    Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

    czytaj więcej