archiwum

Recenzje

ANIMAGNETICAL – „Za mną idź”, Big Blue Records, 2012, (CD)

Wydany w 2012 r. za sprawą Big Blue Records mini album „Za mną idź” zawiera cztery kompozycje wyśpiewane w języku polskim. Trochę szkoda, że zrezygnowali z obcego. Być może zespół sprecyzował odbiorców, nastawiając się na krajowy odbiór lecz w dobie cyfryzacji wskazana jest komunikatywność, a angielski to przepustka. Dla przykładu, Chemia wydała album „O2” w dwóch wersjach językowych. W Waszym przypadku także ma to sens, bowiem posiadacie dwa oblicza i szkoda zaprzepaścić szansę na szerszy odbiór.


„Za mną idź” oraz „To takie proste” w wersjach angielskich znajdują się na debiutanckiej EP-ce  „Animagnetical” wydanej własnym sumptem w 2010 r. Oprócz zmiany językowej utwory nie różnią się prawie niczym. Z nowości mamy za to „Odnaleźć spokój” i „Fobię” (plus za nastroje klawiszowe i solówkę). Dlaczego nie przearanżowano „Peace Of Mind” na polską wersję tego nie wiem, a szkoda. Czyżby jednak zbytnie podobieństwo do Days Of The New stało się kulą u nogi? Ten utwór był singlem murowanym.

 

Czy oprócz tego, że Panowie postawili na polski rynek, instrumentalnie płyty różnią się poziomem? Wcale. Tutaj także zaprezentowali solidne, zawodowe, rockowe granie, wsparte elektronicznymi drobiazgami, które z pewnością nadaje się do emisji radiowych. Czekam na longplaya, którego premiera przewidziana jest na przełom sierpnia/września 2013 r. w barwach Solitonu. Liczę także na to, że „Peace Of Mind” w jakiejkolwiek wersji znajdzie na nim miejsce.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 5.08.2013

  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej