Jaki „batcave”! Światłocień Bruna ponownie proponuje przejście na drugą stronę w mroczne zakamarki jestestwa. Czy to nieudana miłość do samego siebie? Zespół opanował do perfekcji propozycję dla desperatów i melancholików wszelkiej maści. Znowu materiał dla samobójców ze światełkiem... po drugiej stronie. Horrorowate brzmienia instrumentów klawiszowych, wyrazisty bas, intrygujące sample oraz porozrzucane oszczędne, monotonne gitarowe brzmienia wraz z podręcznikową melorecytacją – to wszystko wolne i ospałe... Przy trzecim utworze „Płonąca dusza” powinna zadziałać już hipnoza autorska.
Im dłużej słucha się „Dies Irae” można wpaść w stan totalnej desperacji i sięgnąć po metalowy przedmiot, który uwolni nas od egzystencji. Nie analizowałem tekstów chcąc zachować żywot. Nie przedstawiłem wszystkich smaczków płyty, bowiem miłośnicy „magii i mroku” powinni zrobić to samodzielnie. Na własną odpowiedzialność. Warto zaznaczyć, że zespół ma dwa oblicza. Jedno studyjne, drugie objawia się podczas koncertów i może zaskoczyć odbiorcę. Czy w Wejherowie naprawdę jest tak pesymistycznie? Tym razem nie będę ratował duszy rock and rollowym polotem aby złapać oddech. Doprawię się Specimenem i Divą Destruction.
KB, www.muzycznyelblag.pl, 25.11.2015
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejHerbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.
czytaj więcejAutomaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.
czytaj więcejPrzedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.
czytaj więcejW sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.
czytaj więcej