archiwum

Recenzje

Bruno Światłocień – Dies Irae, 2015, (CD)

Jaki „batcave”! Światłocień Bruna ponownie proponuje przejście na drugą stronę w mroczne zakamarki jestestwa. Czy to nieudana miłość do samego siebie? Zespół opanował do perfekcji propozycję dla desperatów i melancholików wszelkiej maści. Znowu materiał dla samobójców ze światełkiem... po drugiej stronie. Horrorowate brzmienia instrumentów klawiszowych, wyrazisty bas, intrygujące sample oraz porozrzucane oszczędne, monotonne gitarowe brzmienia wraz z podręcznikową melorecytacją – to wszystko wolne i ospałe... Przy trzecim utworze „Płonąca dusza” powinna zadziałać już hipnoza autorska.


Im dłużej słucha się „Dies Irae” można wpaść w stan totalnej desperacji i sięgnąć po metalowy przedmiot, który uwolni nas od egzystencji. Nie analizowałem tekstów chcąc zachować żywot. Nie przedstawiłem wszystkich smaczków płyty, bowiem miłośnicy „magii i mroku” powinni zrobić to samodzielnie. Na własną odpowiedzialność. Warto zaznaczyć, że zespół ma dwa oblicza. Jedno studyjne, drugie objawia się podczas koncertów i może zaskoczyć odbiorcę. Czy w Wejherowie naprawdę jest tak pesymistycznie? Tym razem nie będę ratował duszy rock and rollowym polotem aby złapać oddech. Doprawię się Specimenem i Divą Destruction.

 

 

KB, www.muzycznyelblag.pl, 25.11.2015

  • 20 lat Muzycznego Elbląga

    W 2025 roku mija 20 lat działalności Elbląskiego Archiwum Muzycznego (Muzyczny Elbląg). W latach 2005-2025 wydano składanki z grupami lokalnymi i regionalnymi, książki drukowane i elektroniczne, organizowano koncerty, wystawy oraz audycje radiowe. Historia muzyczna Elbinga i Elbląga była prezentowana w prasie, radiu, telewizji i Internecie. 

    czytaj więcej
  • Elbląskie fonogramy (1969-2025)

    Książka Elbląskie fonogramy (1969-2025)” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne, na 140 stronach opisuje historię elbląskich solistów, zespołów, chórów i orkiestr, którzy na przestrzeni ponad 50 lat wydali autorskie nagrania na nośnikach fonograficznych m.in. na pocztówkach dźwiękowych, płytach winylowych (LP) i kompaktowych (CD/DVD), kasetach magnetofonowych (MC) i wideo (VHS), a także cyfrowo w serwisach streamingowych m.in. z gatunków: jazz, metal, reggae, rap, pop, rock, punk, klasyka, blues, elektronika, muzyka dawna, filmowa, disco, industrial, ambient, grunge. 

    czytaj więcej
  • Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje

    20 lutego 2025 r. ukazała się na płycie kompaktowej składanka Radio EL 94,10 FM. Archiwalne Audycje Radia Elbląg (1992-2012) w nakładzie 100 egzemplarzy. Do pierwszych 30 szt. dołączono unikatową naklejkę Radio EL 92,60 FM. Na płycie usłyszycie m.in. fragmenty audycji, dżingli, miks tematycznych reklam charakterystycznych dla Radia EL oraz różne studyjne smaczki oddające ducha czasom gdy wielu z nas ustawiało na odbiorniku falę 94,10 FM.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg w Metal Hammer

    W najnowszym numerze czasopisma Metal Hammer (404/2025), przeczytacie recenzję Metal Elbląg Compilation zawierającą nagrania grup: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Pismo do zdobycia w salonach prasowych oraz w sieci. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w JazzPRESS

    W najnowszym e-magazynie JazzPRESS 1-2/2025 znajdziecie recenzję Piotra Zdunka o książce „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. W numerze przeczytacie m.in. także wywiady z Przemysławem Dyakowskim, Pauliną Owczarek i Martą Goluch. Wspomienie: Quincy Jones, Roy Haynes, Lou Donaldson oraz recenzje płyt: Pata Methenya, Michała Urbaniaka, Moniki Borzym czy Ross Bellenoit. Polecamy!

    czytaj więcej