archiwum

Recenzje

Daddy Cool Jack The President Of Sopot, Sopocka Odessa, 2010, (DVD)

Sięgam na półkę z płytami które już dawno powinny być przeze mnie zrecenzowane lecz poza przesłuchaniem nie było w 2010 r. czasu. Takich kompilacji jak „Daddy Cool Jack The President Of Sopot” chociażby w wersji audio wydano już wiele. Kolejna Trójmiejska produkcja jaką zauważyłem to „Nowe idzie od morza” wydana przez serwis muzyczny w 2013 r. Być może niedługo zdam relację z jej zawartości. Pod tytułem „Daddy Cool Jack The President Of Sopot” w sopockim SPATiF-ie odbyła się w 2009 r. seria koncertów młodej, trójmiejskiej sceny alternatywnej przy wsparciu Prezydenta Sopotu i Urzędu Miejskiego w Sopocie. W 2010 r. za sprawą Sopockiej Odessy wydano w limitowanych nakładzie (500 egz. nr kat. 001) zapis koncertów na DVD. Produkcja z ciekawą okładką, zawiera występy ośmiu grup. Nie wiem na jakich zasadach dobierano grupy ale nie wierzę, że to była jedyna opcja na ukazanie „trójmiejskiej alternatywy”.


Jako pierwsi zaprezentowali się The Monkey Funks, zespół stworzony w hołdzie Red Hot Chili Peppers. Wykonany przez Monkeyów „Around the World” został poprawnie nudno. Wokalista jakby odcięty scenicznie od muzyki, bez dramatyzmu, a przecież  Chili Peppers słyną z odlotów, więc jak to jest w końcu Panowie? Jesteście „tribute band” czy nie? Niech biorą przykład z The Shipyard jak należy aranżować cudze utwory wkładając w nie coś własnego. Chyba, że ideą The Monkey Funks jest odgrywanie wszystkiego tak samo jak oryginał więc w tym przypadku jesteście perfekcyjni. Timmy And The Drugs – „Jesus Christ Supermarket” to kawał solidnego punk rock and rolla. Potrafią się sprzedać. W dwie minuty zaprezentowali dynamizm sceniczny, który jest wskazany przy produkcjach wideo.

 

Kiev Office znam już z innych wydawnictw. Koncertowali w 2010 r. w Elblągu w ramach koncertów „Z prądem i bez” w audycjiElbląska Encyklopedia Muzyczna” w Radiu EL. W SPATiF-ie zaprezentowali singiel „Satelita” wydany dopiero na albumie „Zamenhofa” w 2013 r. Lubię ich ale ten utwór nie jest moim faworytem. Miegoń nie mógł mnie jednak zdołować. Był taniec z gitarą, widać pasję i old schoolowe znaczki w klapie. W Addicted To Rock  (później A.T.R., a od 2011 r. jako Like It Loud!) gra dwóch elblążan znanych chociażby z elbląskiej grupy ExSlicer. W 2010 r. jako A.T.R. koncertowali w audycjiElbląska Encyklopedia Muzyczna” w Radiu EL. W utworze „Narcotic” ciekawie połączono brzmienia klawiszowe oraz przesterowanego (elektronicznie?) basu, co w efekcie dało masywne, mięsiste brzmienie, które z resztą instrumentów przyniosło pewną atrakcyjność. Z kolei utwór „Red dub” Enchantii ukazał zmysłowe dub reggae. Kapitalnie pochłania gra sekcji, saksofonu oraz wstawki tamburynowe. Magiczny moment objawił się gdy do instrumentów klawiszowych dołączyło djembe. Jeden z ciekawszych momentów na DVD.

 

Reszta wykonawców wypadła według mnie raczej przeciętnie. Disorient – „Gra Ich Życia” (punk rockowa opcja w stylu wczesnego Big Cyca), Cocodraże – „Kebab Morderca” (psychodeliczne łamańce, prześmiewczy tekst), Absyntia – „Lonely Street Of Illusions” (plus za wiolonczelistkę).

 

Idea kompilacji przedstawiającej dorobek młodej (niezupełnie) alternatywnej sceny Trójmiasta (oczywiście to ułamek, jej potencjału) jest / była zacna. Będzie kontynuacja? Mój egzemplarz jest wyjątkowy, bowiem zawiera autografy grup A.T.R. oraz Kiev Office, dające mi poczucie, że nie dryfuję w próżni.

 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 3.08.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej