archiwum

Recenzje

„Dźwięki Ełku”, Urząd Miasta Ełk, Ełckie Centrum Kultury, 2010/11, (2 CD)

Kompilacji promujących dane miasto albo region ukazało się wiele. Pod koniec lat 80 wyprodukowano np. „Gdynia”, „Fala II”. W 1994 r. trójmiejską scenę rockową promowała składanka „Świeża Krew”. W Elblągu w 1994 r. i 2009 r. ukazały się „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać”, „Muzyczna Warmia i Mazury” (2010), „Gdynia w Stereo” (2010). Podwójna (2 CD) składanka „Dźwięki Ełku” wydana na przełomie 2010/11 r. przez miasto EŁK oraz Ełckie Centrum Kultury prezentuje wykonawców, solistów, grupy z różnorodnych gatunków muzycznych.


Ideą kompilacji „Dźwięki Ełku” jest oddanie nastroju muzycznego miasta, a jest się czym pochwalić. Zawarte na płycie grupy, niektóre totalnie lokalne, skazane na amatorskie działanie w domach kultury lub piwnicach, niektóre z potencjałem. Interesująca okładka wykonana przez Jakuba Ćwiklewskiego zachęca do zapoznania się z ełcką sceną muzyczną.   

 

Zaczyna się ciekawie od Art Machina, Drobjazzg to już jazzowy folklor, ciekawe połączenie instrumentalnej muzyki z zespołem śpiewaczym Zielona Dąbrowa – to ma sens!, Tygiel Folk Banda, OKAW Sztorm (szanty), Ełkaliptus (co za pesymizm! Podoba mi się), Transcedent (rock w stylu Rotary), Sweet Joy (trochę w stylu Bajm ale zdecydowanie nie ta produkcja, nie ta klasa wokalna), Nazir (disco-polo?), Drift (pop). Grupa Summer Night (dance, disco, zabawa w letnie wieczory z tą grupą murowana) zamyka pierwszą część kompilacji.

 

Na drugim krążku w zupełnie inny nastrój wprowadza nas Marcin Pyciak (całkiem miły pop), w takim samym stylu grają kolejne formacje np. Klaudia Mużyło czy Piotr Karpienia, Herbik (reggae), Sidd Come (całkiem ciekawe, gitarowe, spokojne granie), Sandaless (rock, reggae) uraczył nas nagraniem koncertowym. Jest to najbardziej znany zespół z Ełku istniejący od 1997 r. Ma na swoim koncie wydanych kilka płyt oraz setki koncertów. Ostrzej robi się pod koniec płyty za sprawą grup Prafuria czy Nammoth. Dziwi mnie tylko, że nie odnotowano na krążku ani jednego składu rapowego, które w obecnych czasach są prawie w każdym mieście. Płyta utrzymana jest ogólnie w spokojnym wręcz pop, rockowym klimacie z małymi odchyłami w postaci Drobjazz, Ełkaliptus, Summer Night czy Prafurii.

 

Produkcja lokalnych kompilacji zawsze ma sens bowiem pomaga zaistnieć fonograficznie grupom, które samodzielnie nie mogłyby liczyć na wydanie profesjonalnie płyty. Taka kompilacja może promować miasto od strony muzycznej, kierując chociażby jako ofertę poszczególnych grup do domów kultury czy stacji radiowych.

 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej