archiwum

Recenzje

„Dźwięki Ełku”, Urząd Miasta Ełk, Ełckie Centrum Kultury, 2010/11, (2 CD)

Kompilacji promujących dane miasto albo region ukazało się wiele. Pod koniec lat 80 wyprodukowano np. „Gdynia”, „Fala II”. W 1994 r. trójmiejską scenę rockową promowała składanka „Świeża Krew”. W Elblągu w 1994 r. i 2009 r. ukazały się „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać”, „Muzyczna Warmia i Mazury” (2010), „Gdynia w Stereo” (2010). Podwójna (2 CD) składanka „Dźwięki Ełku” wydana na przełomie 2010/11 r. przez miasto EŁK oraz Ełckie Centrum Kultury prezentuje wykonawców, solistów, grupy z różnorodnych gatunków muzycznych.


Ideą kompilacji „Dźwięki Ełku” jest oddanie nastroju muzycznego miasta, a jest się czym pochwalić. Zawarte na płycie grupy, niektóre totalnie lokalne, skazane na amatorskie działanie w domach kultury lub piwnicach, niektóre z potencjałem. Interesująca okładka wykonana przez Jakuba Ćwiklewskiego zachęca do zapoznania się z ełcką sceną muzyczną.   

 

Zaczyna się ciekawie od Art Machina, Drobjazzg to już jazzowy folklor, ciekawe połączenie instrumentalnej muzyki z zespołem śpiewaczym Zielona Dąbrowa – to ma sens!, Tygiel Folk Banda, OKAW Sztorm (szanty), Ełkaliptus (co za pesymizm! Podoba mi się), Transcedent (rock w stylu Rotary), Sweet Joy (trochę w stylu Bajm ale zdecydowanie nie ta produkcja, nie ta klasa wokalna), Nazir (disco-polo?), Drift (pop). Grupa Summer Night (dance, disco, zabawa w letnie wieczory z tą grupą murowana) zamyka pierwszą część kompilacji.

 

Na drugim krążku w zupełnie inny nastrój wprowadza nas Marcin Pyciak (całkiem miły pop), w takim samym stylu grają kolejne formacje np. Klaudia Mużyło czy Piotr Karpienia, Herbik (reggae), Sidd Come (całkiem ciekawe, gitarowe, spokojne granie), Sandaless (rock, reggae) uraczył nas nagraniem koncertowym. Jest to najbardziej znany zespół z Ełku istniejący od 1997 r. Ma na swoim koncie wydanych kilka płyt oraz setki koncertów. Ostrzej robi się pod koniec płyty za sprawą grup Prafuria czy Nammoth. Dziwi mnie tylko, że nie odnotowano na krążku ani jednego składu rapowego, które w obecnych czasach są prawie w każdym mieście. Płyta utrzymana jest ogólnie w spokojnym wręcz pop, rockowym klimacie z małymi odchyłami w postaci Drobjazz, Ełkaliptus, Summer Night czy Prafurii.

 

Produkcja lokalnych kompilacji zawsze ma sens bowiem pomaga zaistnieć fonograficznie grupom, które samodzielnie nie mogłyby liczyć na wydanie profesjonalnie płyty. Taka kompilacja może promować miasto od strony muzycznej, kierując chociażby jako ofertę poszczególnych grup do domów kultury czy stacji radiowych.

 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej