archiwum

Recenzje

„Dźwięki Ełku”, Urząd Miasta Ełk, Ełckie Centrum Kultury, 2010/11, (2 CD)

Kompilacji promujących dane miasto albo region ukazało się wiele. Pod koniec lat 80 wyprodukowano np. „Gdynia”, „Fala II”. W 1994 r. trójmiejską scenę rockową promowała składanka „Świeża Krew”. W Elblągu w 1994 r. i 2009 r. ukazały się „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać”, „Muzyczna Warmia i Mazury” (2010), „Gdynia w Stereo” (2010). Podwójna (2 CD) składanka „Dźwięki Ełku” wydana na przełomie 2010/11 r. przez miasto EŁK oraz Ełckie Centrum Kultury prezentuje wykonawców, solistów, grupy z różnorodnych gatunków muzycznych.


Ideą kompilacji „Dźwięki Ełku” jest oddanie nastroju muzycznego miasta, a jest się czym pochwalić. Zawarte na płycie grupy, niektóre totalnie lokalne, skazane na amatorskie działanie w domach kultury lub piwnicach, niektóre z potencjałem. Interesująca okładka wykonana przez Jakuba Ćwiklewskiego zachęca do zapoznania się z ełcką sceną muzyczną.   

 

Zaczyna się ciekawie od Art Machina, Drobjazzg to już jazzowy folklor, ciekawe połączenie instrumentalnej muzyki z zespołem śpiewaczym Zielona Dąbrowa – to ma sens!, Tygiel Folk Banda, OKAW Sztorm (szanty), Ełkaliptus (co za pesymizm! Podoba mi się), Transcedent (rock w stylu Rotary), Sweet Joy (trochę w stylu Bajm ale zdecydowanie nie ta produkcja, nie ta klasa wokalna), Nazir (disco-polo?), Drift (pop). Grupa Summer Night (dance, disco, zabawa w letnie wieczory z tą grupą murowana) zamyka pierwszą część kompilacji.

 

Na drugim krążku w zupełnie inny nastrój wprowadza nas Marcin Pyciak (całkiem miły pop), w takim samym stylu grają kolejne formacje np. Klaudia Mużyło czy Piotr Karpienia, Herbik (reggae), Sidd Come (całkiem ciekawe, gitarowe, spokojne granie), Sandaless (rock, reggae) uraczył nas nagraniem koncertowym. Jest to najbardziej znany zespół z Ełku istniejący od 1997 r. Ma na swoim koncie wydanych kilka płyt oraz setki koncertów. Ostrzej robi się pod koniec płyty za sprawą grup Prafuria czy Nammoth. Dziwi mnie tylko, że nie odnotowano na krążku ani jednego składu rapowego, które w obecnych czasach są prawie w każdym mieście. Płyta utrzymana jest ogólnie w spokojnym wręcz pop, rockowym klimacie z małymi odchyłami w postaci Drobjazz, Ełkaliptus, Summer Night czy Prafurii.

 

Produkcja lokalnych kompilacji zawsze ma sens bowiem pomaga zaistnieć fonograficznie grupom, które samodzielnie nie mogłyby liczyć na wydanie profesjonalnie płyty. Taka kompilacja może promować miasto od strony muzycznej, kierując chociażby jako ofertę poszczególnych grup do domów kultury czy stacji radiowych.

 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej