archiwum

Recenzje

„Gdynia w Stereo”, Bliza, 2010, (CD)

Pomysłodawcą kompilacji „Gdynia w Stereo” (Bliza, 2010), jest Adam Kamiński, wydawcą Kwartalnik Artystyczny „Bliza” (płyta nie na sprzedaż, do nabycia jedynie z kwartalnikiem w 2010 r.), realizacja całości Michał Miegoń, muzyk grup m.in. Kiev Office, Marla Cinger, The Shipyard. W Polsce wykonano już wiele takich kompilacji promujących miasto albo region. 


Ukazały się np. „Świeża Krew” – wydana przez Kąpielisko Morskie, Sopot w 1994 r., prezentująca trójmiejskie zespoły rockowe. Ta kompilacja zainspirowała elbląskich dziennikarzy (Nowosad, Cimaszkiewicz z Radia EL) aby wraz z Edkiem Mołodziejko (Heaven) wydać w 1994 r. elbląską składankę „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” (Heaven). Jej druga część w innej ekipie producenckiej ukazała się w 2009 r. (E.M. Consulting). Inne kompilacje: „Muzyczna Warmia i Mazury” (E.M. Consulting, 2010), „Dźwięki Ełku” (UM Ełk, ECK, 2010). Według Michała Miegonia „Gdynia w Stereo”, nawiązuje do składanek „Gdynia” (Tonpress, 1987) oraz „Fala II” (Polton, 1988) prezentujących Trójmiejską Scenę Alternatywną.

 

Ucieszyłem się gdy w 2010 r. trafiłem, całkiem przypadkiem na kompilację „Gdynia w Stereo” prezentującą gdyńską scenę muzyczną i to w ciekawym – jak się okazało, wydaniu. Składanka zawiera nagrania 19 grup zróżnicowanych stylistycznie. Warto wymienić kilka z nich, np.: Karol Schwarz All Stars (elektroniczne reggae) oprowadzające nas po dzielnicach Chylonia, Cisowa, Obłuże, Redłowo – co tam się dzieje? Dalej mamy: Miss Hapen (dla mnie emocjonalny rock), Enchantia (reggae), Kiev Office (alternatywa, rock, eksperymenty), Timmy and The Drugs (punkowy), Deep Blue Dive (zjawiskowa elektronika), Broken Betty (rock, punk), Trans-syberia (eksperyment, industrial, psychodelia), Madseed (hard core, rock), The Bottle Caps (dance, punk, electro clash), Disorient (rock, punkowe szanty), Konrad Sas (drum and bass). 

   

Niektórych rozpiętość gatunkowa szokuje i odpycha, a dla mnie rewelacja! Dzięki takim zabiegom, można wyrobić sobie poniekąd zdanie o regionie, pomimo nie ukazania wszystkich gatunków muzycznych. Alternatywa alternatywą ale nawet disco, rap, pop czy jazz może nią być, a tego tutaj brak. Pomimo niuansów, składanka jest godną pozycją wydawniczą i polecam ją zainteresowanym gdyńską muzyką, lecz bądźcie czujni. Tego jest znacznie więcej! 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej