archiwum

Recenzje

HYPERIAL – „Sceptical Vision”, Psycho Records, 2010, (CD)

Debiutancki album „Sceptical Vision”, wydano w 2010 r. w barwach Psycho Records. Zespół z Elblągiem łączy udział w „Killing Assault Tour” w 2009 r. koncertując u boku Traumy oraz umieszczenie utworu „Insane” na kompilacji „Muzyczna Warmia i Mazury” wydaną przez E. M. Consulting w 2010 r. Album „Sceptical Vision” charakteryzują zmiany tempa, ciekawe gitarowe riffy oraz motywy klawiszowe. Instrumentalny „Nemesis” jako typowe „dzień dobry” stosowane m.in. na albumach grup metalowych, wprowadza upiorny, pozornie „gotycki feeling” przed zbliżającą się gatunkową jazdą po emocjach.


Album może zaskoczyć nawet metalowego sceptyka. Gitarowe riffy rzeźbią w głowach poczucie skruchy, a demoniczny głos nie pozostawia nikogo obojętnym. W „Insane” odnajdziemy echa Traumy, Vadera czy Behemotha lecz to chyba nieuniknione porównania w tego typu produkcjach. Zdecydowanie zaskoczył mnie „Carrion”. Kapitalne mroczne flamenco na wstępie, łączy się z narastającym rytmem perkusyjnym oraz motywem klawiszowym (industrialne, filmowe sample), które przeplatając się z riffami gitarowymi, tworzą nietuzinkowy kontrast. Ten eksperymentalny popis najbardziej mnie zaciekawił, lecz w tym utworze otworzono więcej furtek. W „Future Is Your Eternity” odnajduję soczysty death metal po części kojarzony chociażby z elbląskim Immemorialem (prawie taka sama ekspresja jak w „Day of Anger”). Takie smaczki odnajdziemy również w innych utworach. Na zakończenie mamy dobrze odegrany cover „Belly of the Beast” Danziga w stylu Hyperial.

 

Zdecydowanie instrumenty klawiszowe, eksperymenty gatunkowe, progresywne, death metalowe gitarowe łamańce oraz zmiany nastrojów spowodowały, że w łupance metalowego szaleństwa odnajdujemy chwilę oddechu wynosząc Hyperial ponad przeciętność typowego metalowego rzemieślnika.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 4.08.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej