Debiutancki album „Sceptical Vision”, wydano w 2010 r. w barwach Psycho Records. Zespół z Elblągiem łączy udział w „Killing Assault Tour” w 2009 r. koncertując u boku Traumy oraz umieszczenie utworu „Insane” na kompilacji „Muzyczna Warmia i Mazury” wydaną przez E. M. Consulting w 2010 r. Album „Sceptical Vision” charakteryzują zmiany tempa, ciekawe gitarowe riffy oraz motywy klawiszowe. Instrumentalny „Nemesis” jako typowe „dzień dobry” stosowane m.in. na albumach grup metalowych, wprowadza upiorny, pozornie „gotycki feeling” przed zbliżającą się gatunkową jazdą po emocjach.
Album może zaskoczyć nawet metalowego sceptyka. Gitarowe riffy rzeźbią w głowach poczucie skruchy, a demoniczny głos nie pozostawia nikogo obojętnym. W „Insane” odnajdziemy echa Traumy, Vadera czy Behemotha lecz to chyba nieuniknione porównania w tego typu produkcjach. Zdecydowanie zaskoczył mnie „Carrion”. Kapitalne mroczne flamenco na wstępie, łączy się z narastającym rytmem perkusyjnym oraz motywem klawiszowym (industrialne, filmowe sample), które przeplatając się z riffami gitarowymi, tworzą nietuzinkowy kontrast. Ten eksperymentalny popis najbardziej mnie zaciekawił, lecz w tym utworze otworzono więcej furtek. W „Future Is Your Eternity” odnajduję soczysty death metal po części kojarzony chociażby z elbląskim Immemorialem (prawie taka sama ekspresja jak w „Day of Anger”). Takie smaczki odnajdziemy również w innych utworach. Na zakończenie mamy dobrze odegrany cover „Belly of the Beast” Danziga w stylu Hyperial.
Zdecydowanie instrumenty klawiszowe, eksperymenty gatunkowe, progresywne, death metalowe gitarowe łamańce oraz zmiany nastrojów spowodowały, że w łupance metalowego szaleństwa odnajdujemy chwilę oddechu wynosząc Hyperial ponad przeciętność typowego metalowego rzemieślnika.
Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 4.08.2013
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej