archiwum

Recenzje

HYPERIAL – „Sceptical Vision”, Psycho Records, 2010, (CD)

Debiutancki album „Sceptical Vision”, wydano w 2010 r. w barwach Psycho Records. Zespół z Elblągiem łączy udział w „Killing Assault Tour” w 2009 r. koncertując u boku Traumy oraz umieszczenie utworu „Insane” na kompilacji „Muzyczna Warmia i Mazury” wydaną przez E. M. Consulting w 2010 r. Album „Sceptical Vision” charakteryzują zmiany tempa, ciekawe gitarowe riffy oraz motywy klawiszowe. Instrumentalny „Nemesis” jako typowe „dzień dobry” stosowane m.in. na albumach grup metalowych, wprowadza upiorny, pozornie „gotycki feeling” przed zbliżającą się gatunkową jazdą po emocjach.


Album może zaskoczyć nawet metalowego sceptyka. Gitarowe riffy rzeźbią w głowach poczucie skruchy, a demoniczny głos nie pozostawia nikogo obojętnym. W „Insane” odnajdziemy echa Traumy, Vadera czy Behemotha lecz to chyba nieuniknione porównania w tego typu produkcjach. Zdecydowanie zaskoczył mnie „Carrion”. Kapitalne mroczne flamenco na wstępie, łączy się z narastającym rytmem perkusyjnym oraz motywem klawiszowym (industrialne, filmowe sample), które przeplatając się z riffami gitarowymi, tworzą nietuzinkowy kontrast. Ten eksperymentalny popis najbardziej mnie zaciekawił, lecz w tym utworze otworzono więcej furtek. W „Future Is Your Eternity” odnajduję soczysty death metal po części kojarzony chociażby z elbląskim Immemorialem (prawie taka sama ekspresja jak w „Day of Anger”). Takie smaczki odnajdziemy również w innych utworach. Na zakończenie mamy dobrze odegrany cover „Belly of the Beast” Danziga w stylu Hyperial.

 

Zdecydowanie instrumenty klawiszowe, eksperymenty gatunkowe, progresywne, death metalowe gitarowe łamańce oraz zmiany nastrojów spowodowały, że w łupance metalowego szaleństwa odnajdujemy chwilę oddechu wynosząc Hyperial ponad przeciętność typowego metalowego rzemieślnika.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 4.08.2013

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej