Album rozpoczyna się mocną punkową ścianą dźwięku, wykrzyczaną „Karoliną Kodeiną”, rytmiczne „Dwupłatowce” na zmiękczenie. „Nie idź w noc” (Kucharska) od razu przypomina nastrój zawarty na płycie „Congs” Marli Cinger, chociaż w refrenie uaktywnia się więcej rocka i na zwieńczenie ukryty free yass. „Trust Me Jonas, You,re Still One Of The Brothers, Jonas”, „Ultraviolent Light” ujawnia styl grupy wyklarowany na poprzedniej płycie „Jest taka opcja”.
Ciekawie, eksperymentalnie zaaranżowany „Life’s So Tight/Woolen Touch” (całkiem miłe skojarzenia z płytą „A Thousand Leaves” Sonic Youth), „Mężczyźni w strojach kosmonautów”. Zupełnie inny klimat. „Człowiek pełen powiek” (punkowa dysonansowa liryka) to może się podobać miłośnikom chociażby Scratch Acid/Jesus Lizard czy Big Black/Shellac, zresztą duch tych kapel przewija się przez cały album Kiev Office. Kolejny utwór „Anton Globba” to eksperymentalny, psychodeliczny, gitarowy odlot, przywołujący na myśl Aptekę w swoim hipnotycznym transie, znanym chociażby z utworu „Psychodeliczny kowboj”.
Album „Anton Globba” to zróżnicowanie, próba wyrwania się? Poszukiwanie? Oczywiście to jest na plus bowiem istotne jest aby naturalnie się rozwijać, zostawiając odbiorcom pole wyboru – jestem z nimi albo przeciwko. Trochę mnie zdezorientowali ale są na tym albumie tzw. alternatywne brzmienia, sprzężenia, sample, eksperymenty brzmieniowe, które powinny spodobać się szerszemu gronu odbiorców, mnie pochłaniają większe fragmenty. Oczywiście produkcja płyty ponownie ukazuje znajomość realizacji. Ta płyta jest zwyczajnie dobra! Do utworów powstały także „obrazki wideo” tzw. lo-fi teledyski wykonane metodą „zrób to sam” np. „Karolina Kodeina” (Kucharska), „Dwupłatowce”, „Mężczyźni w strojach kosmonautów” (Miegoń). Z kolei Agencja Vizualna zrealizowała „Trust Me Jonas, You're Still One Of The Brothers, Jonas” zamieszczone w Internecie na kanale Nasiono Records. Szukajcie!
Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 27.07.2013
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej