archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Anton Globba”, Nasiono Records, 2011, (CD)

Album rozpoczyna się mocną punkową ścianą dźwięku, wykrzyczaną „Karoliną Kodeiną”, rytmiczne „Dwupłatowce” na zmiękczenie. „Nie idź w noc” (Kucharska) od razu przypomina nastrój zawarty na płycie „Congs” Marli Cinger, chociaż w refrenie uaktywnia się więcej rocka i na zwieńczenie ukryty free yass. „Trust Me Jonas, You,re Still One Of The Brothers, Jonas”, „Ultraviolent Light” ujawnia styl grupy wyklarowany na poprzedniej płycie „Jest taka opcja”. 


Ciekawie, eksperymentalnie zaaranżowany „Life’s So Tight/Woolen Touch” (całkiem miłe skojarzenia z płytą „A Thousand Leaves” Sonic Youth), „Mężczyźni w strojach kosmonautów”. Zupełnie inny klimat. „Człowiek pełen powiek” (punkowa dysonansowa liryka) to może się podobać miłośnikom chociażby Scratch Acid/Jesus Lizard czy Big Black/Shellac, zresztą duch tych kapel przewija się przez cały album Kiev Office. Kolejny utwór „Anton Globba” to eksperymentalny, psychodeliczny, gitarowy odlot, przywołujący na myśl Aptekę w swoim hipnotycznym transie, znanym chociażby z utworu „Psychodeliczny kowboj”.

 

Album „Anton Globba” to zróżnicowanie, próba wyrwania się? Poszukiwanie? Oczywiście to jest na plus bowiem istotne jest aby naturalnie się rozwijać, zostawiając odbiorcom pole wyboru – jestem z nimi albo przeciwko. Trochę mnie zdezorientowali ale są na tym albumie tzw. alternatywne brzmienia, sprzężenia, sample, eksperymenty brzmieniowe, które powinny spodobać się szerszemu gronu odbiorców, mnie pochłaniają większe fragmenty. Oczywiście produkcja płyty ponownie ukazuje znajomość realizacji. Ta płyta jest zwyczajnie dobra! Do utworów powstały także „obrazki wideo” tzw. lo-fi teledyski wykonane metodą „zrób to sam” np. „Karolina Kodeina” (Kucharska), „Dwupłatowce”, „Mężczyźni w strojach kosmonautów” (Miegoń). Z kolei Agencja Vizualna zrealizowała „Trust Me Jonas, You're Still One Of The Brothers, Jonas” zamieszczone w Internecie na kanale Nasiono Records. Szukajcie! 

 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 27.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej