archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Anton Globba”, Nasiono Records, 2011, (CD)

Album rozpoczyna się mocną punkową ścianą dźwięku, wykrzyczaną „Karoliną Kodeiną”, rytmiczne „Dwupłatowce” na zmiękczenie. „Nie idź w noc” (Kucharska) od razu przypomina nastrój zawarty na płycie „Congs” Marli Cinger, chociaż w refrenie uaktywnia się więcej rocka i na zwieńczenie ukryty free yass. „Trust Me Jonas, You,re Still One Of The Brothers, Jonas”, „Ultraviolent Light” ujawnia styl grupy wyklarowany na poprzedniej płycie „Jest taka opcja”. 


Ciekawie, eksperymentalnie zaaranżowany „Life’s So Tight/Woolen Touch” (całkiem miłe skojarzenia z płytą „A Thousand Leaves” Sonic Youth), „Mężczyźni w strojach kosmonautów”. Zupełnie inny klimat. „Człowiek pełen powiek” (punkowa dysonansowa liryka) to może się podobać miłośnikom chociażby Scratch Acid/Jesus Lizard czy Big Black/Shellac, zresztą duch tych kapel przewija się przez cały album Kiev Office. Kolejny utwór „Anton Globba” to eksperymentalny, psychodeliczny, gitarowy odlot, przywołujący na myśl Aptekę w swoim hipnotycznym transie, znanym chociażby z utworu „Psychodeliczny kowboj”.

 

Album „Anton Globba” to zróżnicowanie, próba wyrwania się? Poszukiwanie? Oczywiście to jest na plus bowiem istotne jest aby naturalnie się rozwijać, zostawiając odbiorcom pole wyboru – jestem z nimi albo przeciwko. Trochę mnie zdezorientowali ale są na tym albumie tzw. alternatywne brzmienia, sprzężenia, sample, eksperymenty brzmieniowe, które powinny spodobać się szerszemu gronu odbiorców, mnie pochłaniają większe fragmenty. Oczywiście produkcja płyty ponownie ukazuje znajomość realizacji. Ta płyta jest zwyczajnie dobra! Do utworów powstały także „obrazki wideo” tzw. lo-fi teledyski wykonane metodą „zrób to sam” np. „Karolina Kodeina” (Kucharska), „Dwupłatowce”, „Mężczyźni w strojach kosmonautów” (Miegoń). Z kolei Agencja Vizualna zrealizowała „Trust Me Jonas, You're Still One Of The Brothers, Jonas” zamieszczone w Internecie na kanale Nasiono Records. Szukajcie! 

 

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 27.07.2013