archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Jest taka opcja”, Nasiono Records, 2009, (CD)

Z grupą Kiev Office po raz pierwszy spotkałem się w 2010 r. za sprawą koncertu z cyklu „Z prądem i bez” w Radiu EL w Elblągu. Oczywiście muzycznie zauroczony zostałem wcześniej za sprawą albumu „Jest taka opcja” wydanego przez Nasiono Records w 2009 r. Problem w tym, że Gdynia mnie kiedyś zahipnotyzowała (nie muzycznie) i więcej niż z ciekawością sięgnąłem po ten krążek. Rozczarowanie. Powaliła mnie warstwa liryczna oraz ... 


Wszystko! co jest zawarte na tym albumie np. „Zapomnij już teraz”, „Dance Trough The End of Night” powodują we mnie poczucie alienacji, sentyment, który niekoniecznie musiał się objawić ale jednak... Porównania. Można np. szybko sprecyzować pewne klimaty w utworze „Opony” przywołując najprościej grupę Sonic Youth, za sprawą wokalnej transowości oraz improwizacji instrumentalnej, zabawy efektami gitarowymi, których doświadczymy także w innych utworach.

 

Takie cuda wyczarował trzy osobowy skład: Miegoń, Kucharska, Wroński w zaledwie 35 minut! Ta płyta jest szybka ale moim zdaniem po prostu bardzo konkretna i ciekawa. Rock, elektroniczne smaczki, przestrzeń, melancholia, psychodelia, improwizacja, eksperymenty, odnajdziesz chociażby w utworach „Borygo”, „Telewizja”, „Strach” czy „Płoty” który ma w sobie doskonałe zmiksowane brzmienia elektroniczne, akustyczne. Ta psychodelia wieńczy przygodę z biurem. Wokalnie Miegoń mnie uwiódł ale i Kucharska udowodniła, że potrafi wywołać frustrację, (posłuchajcie jej solowy album „Congs”). Również zaskoczyła mnie produkcja albumu. Warto dodać, że ten skład, to istny „moloch producencki” (gdzie oni nie grali?) ale o tym więcej w innych historiach.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej