archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Jest taka opcja”, Nasiono Records, 2009, (CD)

Z grupą Kiev Office po raz pierwszy spotkałem się w 2010 r. za sprawą koncertu z cyklu „Z prądem i bez” w Radiu EL w Elblągu. Oczywiście muzycznie zauroczony zostałem wcześniej za sprawą albumu „Jest taka opcja” wydanego przez Nasiono Records w 2009 r. Problem w tym, że Gdynia mnie kiedyś zahipnotyzowała (nie muzycznie) i więcej niż z ciekawością sięgnąłem po ten krążek. Rozczarowanie. Powaliła mnie warstwa liryczna oraz ... 


Wszystko! co jest zawarte na tym albumie np. „Zapomnij już teraz”, „Dance Trough The End of Night” powodują we mnie poczucie alienacji, sentyment, który niekoniecznie musiał się objawić ale jednak... Porównania. Można np. szybko sprecyzować pewne klimaty w utworze „Opony” przywołując najprościej grupę Sonic Youth, za sprawą wokalnej transowości oraz improwizacji instrumentalnej, zabawy efektami gitarowymi, których doświadczymy także w innych utworach.

 

Takie cuda wyczarował trzy osobowy skład: Miegoń, Kucharska, Wroński w zaledwie 35 minut! Ta płyta jest szybka ale moim zdaniem po prostu bardzo konkretna i ciekawa. Rock, elektroniczne smaczki, przestrzeń, melancholia, psychodelia, improwizacja, eksperymenty, odnajdziesz chociażby w utworach „Borygo”, „Telewizja”, „Strach” czy „Płoty” który ma w sobie doskonałe zmiksowane brzmienia elektroniczne, akustyczne. Ta psychodelia wieńczy przygodę z biurem. Wokalnie Miegoń mnie uwiódł ale i Kucharska udowodniła, że potrafi wywołać frustrację, (posłuchajcie jej solowy album „Congs”). Również zaskoczyła mnie produkcja albumu. Warto dodać, że ten skład, to istny „moloch producencki” (gdzie oni nie grali?) ale o tym więcej w innych historiach.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej