archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Statek Matka”, Nasiono Records, CD, 2014

Tak się zdarzyło, że prawie wszystkie nuty spod szyldu kijowskiego biura mieszczącego się w Gdyni pochłaniane są przeze mnie bez zmartwienia co w przypadku niektórych produkcji ze stajni Nasiono Records nie jest wcale takie proste, bowiem niektóre wydawnictwa blokują mnie literacko dźwiękowym szaleństwem stąd kilka publicystycznych zwłok. 


„Statek Matka” (68 pozycja w katalogu Nasiona) przypłynął przedpremierowo (24.10.2014 premiera w klubie Desdemona) do mnie w odpowiednim momencie. Czuję powiew, może nie do końca świeżości nowych dźwięków (czy w ogóle jest jeszcze taka możliwość?), ale nie o to chodzi, nie oczekuję tego od Kiev Office. Oni już dawno mnie kupili. Dobrze że i tym razem nie zawiedli. Najlepsze momenty na płycie to m.in. „Biała sierść” (narkotykowe, wpada w klimaty Apteki), „Bulwar/molo” (melancholia ze wspaniałą ulotnością) oraz Girls From Rewa, Boys From Hel” (à la Sonic Youth chociażby z nastrojowej „Washing Machine”) za dysonansowy – chociaż zdecydowanie za krótki – rozemocjonowany instrumentalny dialog, który brzmieniowo tląc się od początku, w połowie utworu eksplodował transowością niczym triphopowy „Ideal” z repertuaru Kelli Ali (ex-Sneaker Pimps). Uwielbiam takie dźwiękowe kontrasty o tej porze roku! Oczywiście polecam.

 

 

K. Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 23.10.2014

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej