archiwum

Recenzje

KIEV OFFICE – „Statek Matka”, Nasiono Records, CD, 2014

Tak się zdarzyło, że prawie wszystkie nuty spod szyldu kijowskiego biura mieszczącego się w Gdyni pochłaniane są przeze mnie bez zmartwienia co w przypadku niektórych produkcji ze stajni Nasiono Records nie jest wcale takie proste, bowiem niektóre wydawnictwa blokują mnie literacko dźwiękowym szaleństwem stąd kilka publicystycznych zwłok. 


„Statek Matka” (68 pozycja w katalogu Nasiona) przypłynął przedpremierowo (24.10.2014 premiera w klubie Desdemona) do mnie w odpowiednim momencie. Czuję powiew, może nie do końca świeżości nowych dźwięków (czy w ogóle jest jeszcze taka możliwość?), ale nie o to chodzi, nie oczekuję tego od Kiev Office. Oni już dawno mnie kupili. Dobrze że i tym razem nie zawiedli. Najlepsze momenty na płycie to m.in. „Biała sierść” (narkotykowe, wpada w klimaty Apteki), „Bulwar/molo” (melancholia ze wspaniałą ulotnością) oraz Girls From Rewa, Boys From Hel” (à la Sonic Youth chociażby z nastrojowej „Washing Machine”) za dysonansowy – chociaż zdecydowanie za krótki – rozemocjonowany instrumentalny dialog, który brzmieniowo tląc się od początku, w połowie utworu eksplodował transowością niczym triphopowy „Ideal” z repertuaru Kelli Ali (ex-Sneaker Pimps). Uwielbiam takie dźwiękowe kontrasty o tej porze roku! Oczywiście polecam.

 

 

K. Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 23.10.2014

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej